10 + 1 inspirációt adó TED előadás
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk tizenegy meghatározó és elgondolkodtató TED előadást, bízva abban, hogy neked is hasznodra válik majd, és akár elmentve ezt a hivatkozást, vissza-visszatérhess az újabb inspirációért.
Mindegyik előadáshoz elérhető magyar felirat – ez szempont volt a cikkhez való gyűjtéshez.
Mutatom:
1. Shonda Rhimes – Az évem, amikor mindenre igent mondtam
Az előadás arról szól, hogy a kockázatvállalás és a komfortzónánk elhagyása hogyan vezethet személyes fejlődésünkhöz. Shonda Rhimes arról beszél, amikor egy éven keresztül minden szembe jövő lehetőségre igent mondott, és arról, hogy ez hogyan változtatta meg az életét.
Elmeséli, hogyan vezette a „igen” mondása új kihívásokra, új emberek megismerésére és új tapasztalatok szerzésére, amiket másképpen nem szerzett volna meg, és ez hogyan segített neki kilépni a komfortzónájából, jobban megbíznia saját magában és a képességeiben.
2. Adora Svitak – Mit tanulhatnak a felnőttek a gyerekektől
Mivel a gyerekek általában nyitottabbak, kreatívabbak és merészebbek, mint mi – felnőttek, biza volna mit tanulnunk nekünk is tőlük.
Az előadásban Adora Svitak olyan technikákat mutat be, amelyek segítenek megtalálni az erőt és a bátorságot a vágyott céljaink eléréséhez, és hogy ne engedjük azt, hogy a korlátozó hiedelmeink és az ebből fakadó cselekedeteink ebben megakadályozzanak minket.
3. Jamie Oliver – Tanítsuk a gyerekeket az ételekről
Az előadásban Jamie Oliver felhívja a figyelmet a táplálkozási ismeretek fontosságára, és célja, hogy segítsen az embereknek megérteni, hogyan lehet ezt a tudást átadni a gyerekeknek.
Kiemeli azt, hogy az egészséges ételek megismerése és elkészítése mennyire fontos lépés ahhoz, hogy elkerüljük az elhízást és az egészségügyi problémákat.
4. Brené Brown – A szégyenre hallgatva
Brené Brown ebben az előadásában azt vizsgálja, hogy hogyan hat a szégyen az emberek életére és hogyan lehet ezzel megküzdeni.
Rámutat arra, hogy a szégyen milyen negatív gondolatokat, érzelmeket és cselekvéseket okoz, és megmutatja azt, hogy hogyan lehet ezeket az érzéseket felismerni és átdolgozni.
5. Alison Ledgerwood – Megrekedve a negatívumokban (és hogyan szabaduljunk ki onnan)
Az előadásban Alison Ledgerwood arról beszél, hogy hogyan válik az emberek általánosan negatív gondolkodásmódja rögzült gondolkodásmóddá. Javaslatokat tesz arra, hogy hogyan lehet kimászni a negatív gondolkodásmód csapdájából, és hogyan lehet átállni a pozitív gondolkodásmódra.
Részletesen elemzi azokat a mentális mechanizmusokat, amelyek a negatív gondolkodást fenntartják, és mutat olyan technikákat, amelyek segíthetnek abban, hogy hogyan változtathatunk a gondolkodásmódunkon, ezzel növeljük a boldogságunkat és jóllétünket.
6. Simon Sinek – Először a miért, aztán a bizalom
Az előadásban Simon Sinek rámutat arra, hogy a bizalom alapja a transzparencia, az őszinteség és a hitelesség, és bemutatja, hogy hogyan lehet ezeket a tulajdonságokat kialakítani és fenntartani a vezetők részéről.
Illetve arról is beszél, hogy hogyan lehet ezeket az értékeket átadni a csapatnak, és hogyan lehet őket alkalmazni a mindennapi vezetői munkában.
7. Simon Sinek – Hogyan inspirálnak a nagy vezetők cselekvésre?
Mondanom sem kell, Simon Sinek nagy kedvencem. Ebben a közismert előadásában „Miért” koncepciójáról beszél, ami a vezetőknek azt tanácsolja, hogy először értsék meg, miért csinálják azt, amit csinálnak, miért vannak ott, ahol vannak, és csak ezután foglalkozniuk kell a „Hogyan” és a „Mivel” kérdésekkel.
Bemutatja, hogyan lehet ezt a koncepciót alkalmazni a vezetői munkában és hogyan lehet ezzel inspirálni az embereket arra, hogy cselekedjenek. Egyébiránt ezt a koncepciót életünk szinte bármely területére lehet alkalmazni.
8. Mel Robbins – Hogyan ne csessz ki magaddal soha többé?
Az előadásban Mel Robbins a korlátozó hiedelmekről és az ebből fakadó cselekedetekről beszél, és természetesen arról, hogy hogyan lehet ezeket a korlátokat leküzdeni.
Bemutatja az 5 másodperces szabályt, ami azt jelenti, hogy amikor egy kihívás vagy lehetőség áll előttünk, akkor 5 másodpercen belül cselekedni kell, hogy ne hagyjuk elillanni ezt a lehetőséget.
9. Lauren Weinstein – Ne higgy el mindent, amit gondolsz!
Lauren Weinstein egy pszichológus és klinikai szakpszichológus, aki előadásokat tart az érzelmekről, a gondolatokról, és az önismeretről. Az előadásban azt tanácsolja, hogy ne higgyünk mindenben, amit gondolunk, és tanuljuk meg megkülönböztetni a valós és a valótlan gondolatokat.
Bemutatja a negatív gondolatokkal kapcsolatos mentális mechanizmusokat, és azt, hogy hogyan lehet ezeket a gondolatokat felismerni és megtörni. Továbbá olyan technikákat mutat be, amelyek segítenek megtanulni a kritikus gondolkodást, és hogyan tudjuk az érzelmeinket kezelni, hogy elérjük a céljainkat.
10. Tim Ferriss – Miért érdemes a céljaid helyett a félelmeidet megfogalmaznod?
A legnehezebb döntések, amelyeket a leginkább félünk meghozni, megmondani, megkérdezni, gyakran pont azok, amiket a leginkább meg kell tennünk. Hogyan lehetünk túl a leblokkoláson, és léphetünk a tettek mezejére? Tim Ferris egy egyszerű, de hatásos gyakorlat, a „félelemkitűzés” segítségével arra buzdít mindannyiunkat, hogy részletesen képzeljük el és írjuk le félelmeinket.
Tudj meg többet arról, hogyan segíthet ez a gyakorlat jó teljesítményt nyújtani stresszes környezetben, és arról, hogyan tehetsz különbséget a tőled független és a befolyásod alá eső tényezők között.
Szerintem életem első önfejlesztő könyve volt Tim Ferris 4 órás munkahét című könyve. Az előadásban Tim azt javasolja, hogy a célok helyett inkább a félelmeinket határozzuk meg, mert a félelmeink a valódi korlátjainkat jelzik és ha ezeket a félelmeinket leküzdjük, akkor valószínűbb, hogy elérjük a céljainkat is.
Bemutatja, hogyan lehet felfedezni és feldolgozni a félelmeinket, és hogyan lehet ezeket a félelmeket eszközként használni a céljaink eléréséhez.
10 + 1. Carol S Dweck – A még ereje
Carol S. Dweck egy amerikai pszichológus és a Stanford Egyetem professzora, aki a motiváció, az önértékelés és a tanulás témájában végez kutatásokat. Az előadásban a „még” kifejezés fontosságáról beszél, és arról, hogy hogyan lehet ezt a kifejezést használni a saját magunk és mások tanulásának elősegítésére.
Olyan technikákat mutat be, amelyek segítenek megtalálni az erőt és a bátorságot, hogy elérjük a céljainkat, és hogy ne engedjük, hogy a kudarcok korlátozzanak bennünket.