A mentális egészség a WHO meghatározása szerint:
a jóllét olyan foka, amelyen az egyén megvalósítja képességeit, meg tud küzdeni az élet mindennapos nehézségeivel, eredménnyel és gyümölcsözően képes dolgozni, valamint hozzá tud járulni saját közösségéhez.
Mit értek mentális egészség alatt?
Tested lelked egyben, és egészséges áramlásban. Csak működik minden és kész. Valahogy így is vehetjük a mentális egészséget – akkor vagyunk rendben, amikor nem kell külön figyelmet szentelni neki, megy minden magától.
Amikor flow-ban vagy magaddal, és másokkal is.
Amikor csak úgy vagy, és teszed a dolgod.
Amikor szeretettel tudsz a hozzád közel lévőkhöz odafordulni, és ez kívülről is látszik rajtad.
Számomra a mentális egészség a kivételesen jó életminőséget, és a kapcsolódást jelenti. Azt, hogy bármikor számíthatok másokra, és ők is számíthatnak rám. Ez azt is jelentheti automatikusan, hogy munka fronton is és a magánéletben is éppen annyit kapsz, mint amennyit beleteszel. Ha mindez megvan, akkor mentálisan egészséges vagy, van lehetőséged tudatosan fejlődni.
A kihívások jönnek mennek – maguktól – nem kérjük őket, és mind mind a fejlődésünket szolgálják. A mentális egészség állapotában – ami nem biztos, hogy állandó – tudatosan kereshetjük a kihívásainkat. Azonban ez nem feltétlen ennyire egyszerű. Szerintem amikor stabilak vagyunk, és nem fejlődünk, akkor az az állapot éppen egy fabatkát sem ér. Azért vagyunk itt ezen a bolygón, hogy tanuljunk és fejlődjünk.
Kiegészítve tehát azzal a gondolattal a fenti bevezetést, hogy a mentális egészség az az állapot az, amikor tudatosan keresed a fejlődést, és teszel érte, foglalkozol a saját belső világoddal, kutatod a saját miértjeidet, és azokat a hogyanokat, amivel még hatékonyabbá tudsz válni saját magad és a környezeted számára. A mentális egészség állapotában töltött spirituális útkeresés a saját cselekvő felelősségvállalásunk útja a jobb lét felé.
A következő tippekkel képes lehetsz akár az elmúlt egy évhez hasonló bezártságban is a felszínen maradni
Nekem beváltak az alábbi tippek, talán számodra is hasznosak lehetnek. Bármikor szükség lehet még rájuk.
1. Ügyelj a táplálkozásodra!
Csak olyat vigyél be, amire a testednek szüksége van. Hiszen nem az számít, mit raksz a gyomorba. Az számít, mi kerül onnan a vérbe. Fontos a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás.
2. Naponta menj ki a levegőre!
A friss levegő energiával tölt fel, és egészségesen tart. Nem mellesleg egy jó séta a legszuperebb énidős tevékenység.
3. Mozogj minden nap!
Ha valamiért mégsem tudsz levegőre menni – szakad az eső, vagy bármi más tényező – akkor is kereshetsz magadnak valami otthoni elfoglaltságot. Nyújtás, step pad, vagy csak simán pár guggolás, fekvőtámasz, ami a vérkeringésed áramlásban tartja.
4. Igyál napi 3-4 liter vizet!
A víz az éltető energia. A testünknek pedig 70%-a víz. Ha kevés van a testedben, akkor az agyad elkezd sakkozni, hogy hova tegye a maradékot. Amíg ezzel foglalja el magát, rengeteg energiát használ fel, ettől pedig hamarabb elfáradunk. A felnőtt ember számára ajánlott vízmennyiség egy napra minimum 2,5 – 3 liter.
5. Törődj magaddal!
Ahogy az előző cikkemben utaltam rá, csak akkor tudsz másnak adni, ha neked is van. Ez igaz bármire. A magadból adásra is. Ezért nagyon fontos, hogy először te legyél rendben, és minden – mindenki más pedig utána. Ez nem önzőség. Hisz másnak is jobb, ha szívvel adsz, nem?
6. Szűrd ki a stresszforrásokat!
Fantasztikus a hangulat a közösségi médiában, és a hírportálokon. COVID hírek, politika, pánikkeltés, egymás verbális gyilkolászása. Na kérem, erre neked semmi szükséged nincs. Kikapcs, unfollow, stb… Én például heti egyszer tájékozódom, közben teszem a dolgom. Így nyugodtabb minden.
7. Keresd a megfelelő információkat!
Ne higgy el mindent azonnal! Nézz utána, tájékozódj, informálódj! Sok az álhír, és akkor életbe lép az előző pont.
8. Tarts rendet a környezetedben!
A négy fal eleve egy szűk tér. Ha legalább elpakolsz, rendszerezel, barátságosabb tud lenni.
9. Törekedj a napi 7-8 óra alvásra!
Ennél kevesebb alvással én használhatatlan vagyok, és a tanulmányok is azt mutatják, hogy 7 óránál kevesebb alvás több fronton is gondot tud okozni. Javaslom neked is, hogy aludj minimum 7 órát!
10. Kommunikálj!
Nagyon fontos, hogy nyitott maradj a külvilágra. A családtagjaid, barátaid, kollégáid ugyanúgy léteznek, és számítanak rád, mint amikor személyesen bandáztatok. Az online tér nagyon sok mindent képes megadni az átmeneti időszakban.
+ 1 Kérj segítséget!
Ha diszkomfort van, ha nem megy, ha stresszes vagy, szorongsz, és már a bugyrod tele van az egésszel, kérhetsz segítséget. Vannak körülötted emberek, nem vagy egyedül. Biztos lehetsz benne, hogy neked is van kitől segítséget kérned.
Nekem ezek a fenti pontok segítettek, és bízom már benne, hogy túl vagyunk a nehezén. Most egy darabig nem tervezek COVID témájú írással jönni, mert nekem is elegem van már a járványból, a bezártságból, mint neked. Szóval az elkövetkezőkben más vizekre evezünk.