6 emberi szükséglet – avagy mi irányít odabenn?
Nap mint nap az alapján döntesz és cselekszel, hogy mit gondolsz, mit érzel és mit hiszel a legfontosabbnak az életben. Bár lehet, hogy nem mindig vagy tudatában annak, hogy miért hozol meg bizonyos döntéseket, az igazság az, hogy mindannyiunknak megvannak a saját egyedi szempontjaink, amelyek szerint a cselekedeteinket és döntéseinket priorizáljuk.
Ezek az alapvető szükségleteink nem csupán vágyak, hanem olyan mély belső szükségletek, amelyeket minden nap minden percében igyekszünk kielégíteni. A szükségleteink állnak a döntéseink hátterében, ezek inspirálnak bennünket, és ugyanúgy jelen vannak minden emberben.
Mindannyian osztozunk abban az igényben, hogy értelmes és céltudatos életet éljünk. Emberként a legerősebb hajtóerőnk a beteljesülés iránti vágyunk.
Sajnos sok ember az emberi szükségleteit egészségtelen és fenntarthatatlan szokásokon keresztül elégíti ki, ami frusztrációhoz, szorongáshoz, stresszhez, sőt depresszióhoz vezet. A mélyreható és gyors változás kulcsa abban rejlik, hogy képesek vagyunk felismerni és kezelni ezeket a szükségleteket, mivel ezek adják a hajtóerőt minden cselekedetünkhöz és megnyilvánulásunkhoz.
A hat emberi szükséglet
A hat emberi szükségletet – más néven az Emberi szükségletek pszichológiáját – Anthony Robbins dolgozta ki, aki élete és munkája során szenvedélyesen kutatja az emberi viselkedés, fejlődés és motiváció miértjeit és mikéntjeit.
A Neuro Lingvisztikus Programozás (NLP), a kognitív terápia, és a Gestalt-terápia módszertanait, valamint Maslow szükséglet hierarchiájával kapcsolatos tanulmányait egyesítve Robbins egy dinamikus módszert dolgozott ki annak feltárására, hogy szerinte mi az a hat alapvető pszichológiai szükséglet, amelyek kielégítésén mindannyian folyamatosan, többnyire tudattalan szinten dolgozunk.
Ez a hat emberi szükséglet befolyásolja legmélyebb motivációinkat, és meghatározza, hogy egész életünk során hogyan állítjuk fel döntéseink és cselekedeteink fontossági sorrendjét. Gyakorlati kulcsot ad ahhoz, hogy felfedezzük saját szükségleteinket, viselkedésünket, értékeinket és meggyőződéseinket, valamint a szükségleteink kielégítésére használt eszközöket. Ezek a szükségletek segítenek annak feltárásában, hogy mi akadályoz meg valakit abban, hogy boldog és kiteljesedett életet éljen. Nézzük most meg közelebbről ezt a hat emberi szükségletet.
1. Biztonság
A biztonság a kényelem, a megbízhatóság, a kiegyensúlyozottság, a stabilitás, a biztonság és a kiszámíthatóság iránti igény az életünkben.
2. Változatosság
A változatosság az az igényünk, ami által színesnek, kihívással telinek, izgalmasnak, és szórakoztatónak érezzük az életünket.
3. Fontosság
Az életünk során mindannyian szeretnénk fontosnak, elismertnek, megbecsültnek, különlegesnek, közismertnek, nélkülözhetetlennek és egyedinek érezni magunkat.
4. Kapcsolódás
A kapcsolódás szükséglete arra irányul, hogy összetartozás élményt, szenvedélyt, egységet, melegséget, vágyat és szeretetet érezzünk magunk és mások iránt.
5. Növekedés
A növekedés, mint szükséglet az az igényünk, ami által fejlődünk, tanulunk, erősödünk, terjeszkedünk és műveljük magunkat.
6. Hozzájárulás
A hozzájárulás szükséglete által visszaadunk a világnak. Adakozunk, nyomot hagyunk magunk után, szolgálunk, tanítunk és segítünk másokon.
Az első négy szükséglet, a biztonság, a fontosság, a kapcsolódás és a változatosság alapvető fontosságú az emberi túléléshez, és naponta ki kell elégíteni őket. Az másik két szükséglet, a növekedés és a hozzájárulás a lélek szükségletei. Ezeknek a kielégítésére nem mindenki talál módot, pedig ezek is szükségesek a vágyott kiteljesedéshez.
Szükségleteink kielégítése
Mindannyiunkat ugyanazon hat emberi szükséglet motivál. Viszont ezeket különböző módon elégítjük ki, és mindegyik kielégíthető pozitív vagy negatív módon is. Ezek hatnak magára az egyénre, a közvetlen környezetre, és az egész társadalomra is attól függetlenül, hogy építő, vagy destruktív az a módszer, amit használ.
Annak megismerése, hogy az adott embernek melyik szükséglet a legfontosabb – és hogyan elégíti ki azt -, kulcsot adhat ahhoz, hogy hogyan tudunk neki egy elakadásában segíteni.
Mint minden emberi dologban, ezeknek az igényeknek a megélésében is vannak paradoxonok. Egy olyan személy, akinek erős igénye van a biztonságra, és a változatosságra egyaránt, állandó belső konfliktusban szenvedhet attól, hogy melyik szükséglet kielégítése fontosabb a számára.
A fontosság iránti igény gyakran ellentéte a kapcsolódás és a szeretet szükségletének. Nehéz lehet szeretni valakit, akinek folyamatosan arra van szüksége, hogy fontosnak érezze magát, és szinte követeli a külső megerősítéseket. Ezért van az, hogy sok embernek, aki a fontosság érzését a szeretet elé helyezi, problémái lesznek a kapcsolataiban. Ők azok, akik gyakran mondják, hogy nem érzik magukat igazán szeretve.
Kérdések, amikkel te is ránézhetsz, hogyan van jelen a 6 szükséglet az életedben:
Hogyan jelenik meg a hat emberi szükséglet az életedben?
Ha sorrendbe állítanád az emberi szükségleteket, hogy melyik kapná a legtöbb figyelmet, mi állna a lista élén?
Melyik emberi szükségletet elégíted ki pozitív módon, és melyiket érzed kiegyensúlyozatlannak, túlzottan kielégítettnek vagy hiányosnak az életedben?
Melyik az a szükségleted, amelyet ha másképp elégítenél ki, mint eddig, az még jobban támogatná azt az életet, amit szeretnél élni?
Van hetedik vagy nyolcadik emberi szükséglet, amit hozzáadnál a listához? Hogyan tudnád azt jellemezni?