8 tipp a belső gyermeked jóllétéért
Mindenkinek van egy belső gyermeke. Arról, hogy ki az a belső gyermek, nem olyan rég írtam egy cikket a Coachszemlében, amit ide kattintva olvashatsz. Az a cikk arról szól, hogy ki ő, és mit nyersz azzal, ha foglalkozol vele. Ebben a cikkben pedig arról írok, hogy hogyan tudod gyógyítani a belső gyermeked, ezzel pedig beleállni a saját életedbe.
Említhetjük úgy is, mint a korai éveidben megélt önmagad metaforáját,
vagy éppen mint a felnövésed szakaszainak patchwork-gyűjteményét,
esetleg úgy, mint a fiatalkori álmaid és a játékosságod szimbólumát.
A belső gyermeked tudatosítása és gondozása segít visszaemlékezni a könnyedebb, gondtalanabb évekre, és megélni a jelent éppen ugyanolyan könnyedén, mint ahogy az gyerekkorodban történt.
A gyermekkor örömeivel való kapcsolódás kiváló módja lehet a kihívásokkal teli időszakok kezelésének.
A gyermekkorhoz azonban nem mindenki társítja a játékosságot és a szórakozást. Ha elhanyagolást, traumát vagy más érzelmi fájdalmat éltél át, a belső gyermeked kicsinek, sebezhetőnek és védelemre szorulónak tűnhet. Lehet, hogy mélyre temette ezt a fájdalmat, hogy elrejtse és megvédje magát – mind a jelenlegi énjét, mind pedig azt a gyermeket, aki egykor voltál.
A fájdalom elrejtése nem gyógyítja meg. Ehelyett gyakran felszínre tör felnőttkorban, és a személyes kapcsolataidban zavarok vagy a saját szükségleteid kielégítésének nehézségeiként mutatja meg magát. A belső gyermeked gyógyításával képes leszel javítani ezeken a problémákon.
A belső gyermek gyógyítása időbe telhet, viszont az alábbi tippek szuper kiindulópontot adhatnak hozzá
1. Ismerd el, hogy benned él!
A gyógyulás megkezdéséhez először is el kell ismerned a belső gyermeked jelenlétét. Bárki kapcsolatba kerülhet a belső gyermekével – ha nyitott ennek a kapcsolatnak a feltárására. Ha kételkedsz, vagy ellenállsz a múlt feltárásának gondolatával szemben, nehezebben fogod elkezdeni a gyógyulási folyamatot.
Ha elsőre furcsának vagy kínosnak érzed, hogy elképzeld a gyermeki éned felé való nyitást, próbálj meg úgy gondolni a belső gyermeki munkára, mint az önfelfedezés folyamatára – Belső útra, ami a jobb élet felé vezet.
Ha visszaemlékszel néhány kulcsfontosságú gyermekkori élményedre, láthatod, hogy némelyik pozitív érzéssel tölt el, más emlékek pedig bántanak vagy felzaklatnak. Talán még ma is hordozod az ezekből az eseményekből származó fájdalmat.
A belső gyermeked elismerésének folyamata többnyire csak azt jelenti, hogy felismered és elfogadod azokat a dolgokat, amelyek fájdalmat okoztak gyermekkorodban. Ezeknek a sérelmeknek a napvilágra hozása elvisz oda, ahol elkezded majd megérteni, milyen hatással vannak a felnőtt életedre.
Még ha az elején nehéz is elismerned, hogy ott él benned egy piciny gyermek, mégis sokan, akik dolgoznak már vele, megnyugtatónak találják, és egy idő után képessé válnak igazi, élő emberként gondolni rá. Ezért javaslom, tégy vele próbát.
2. Figyelj rá és hallgasd meg!
Miután kinyitottad a kapcsolódás kapuját, fontos, hogy észre vedd, és meg is hallgasd azokat az érzéseket, amik utad során megjelennek benned. Ezek az érzések gyakran olyan helyzetekben jönnek elő, amelyek erős érzelmeket, kellemetlenséget vagy régi sebeket idéznek fel.
Bizonyára Te is érezted már valamelyiket az alábbiakból:
harag a kielégítetlen szükségletek miatt
elhagyatottság vagy elutasítás érzése
bizonytalanság
sebezhetőség
bűntudat vagy szégyenérzet
szorongás
Ha ezeket az érzéseket konkrét gyermekkori eseményekre vissza tudod vezetni, akkor rájöhetsz, hogy a szembejövő hasonló helyzetek a felnőtt életedben is ugyanezeket a reakciókat – érzéseket – váltják ki.
Mutatok egy példát:
A kedvesedet hirtelen ellepi a munka, és lemondja az esti programot, amit terveztél vele. Bár tudod, hogy szívesebben töltene veled időt, mégis elutasítottnak és frusztráltnak érzed magad. Csalódottságod gyermeki módon nyilvánul meg, azzal, hogy berohansz a hálóba, és becsapod az ajtót.
Ha a belső gyermeked szemével nézed a történteket, az értékes felismeréseket nyújthat ebben a forgatókönyvben.
Rájössz, hogy a partnered hirtelen munkakényszere miatt ugyanúgy érezted magad, mint amikor a szüleid elfoglaltságaik miatt lemondták a programokat, játszótalálkozókat, sőt még a születésnapi bulidat is.
Ily módon, ha meghallgatod a belső gyermeked érzéseit, és hagyod, hogy átéld őket, ahelyett, hogy eltaszítanád őket magadtól, az segít azonosítani és érvényesíteni az átélt szorongást – ez az első lényeges lépés a feldolgozás felé.
3. Írj neki levelet!
A belső gyermekeddel való kapcsolódás kinyitásához és a gyógyulási folyamat elindításához írhatsz levelet a belső gyermekednek.
Írhatsz felnőttként a gyermekkori emlékeidről, betekintést nyújtva vagy magyarázatot adva azokra a nyomasztó körülményekre, amelyeket akkoriban nem értettél.
Talán nem tudtad, hogy a bátyád miért kiabált veled mindig, és miért törte össze a játékaidat, és egy idő után félni is kezdtél tőle, viszont azóta rájöttél, hogy éveken át tartó zaklatást és bántalmazást élt át a szüleitektől. Ezzel kezd értelmet nyerni számodra a dühe, és ha megosztod ezt a felfedezést a belső gyerekeddel, az enyhít majd valamennyit a hosszan tartó fájdalomból.
A levél lehetőséget adhat arra is, hogy megnyugtató és vigasztaló üzeneteket közvetíts felé.
Néhány kérdés, ami hasznos lesz a párbeszéd fenntartásában:
Hogy érzed magad?
Hogyan tudlak támogatni?
Mire van szükséged tőlem?
Ha már csak felteszed belül ezeket a kérdéseket, az gyakran fog válaszokhoz is vezetni. Viszont szólok előre: eltarthat egy ideig, amíg a belső gyermeked biztonságban fogja érezni magát.
Tipp: írj neki az erősebb kezeddel, és próbáld ki, mit válaszol úgy, hogy a gyengébb kezeddel válaszolsz. Tehát ha jobb kezes vagy, a jobb kezed a felnőtt, a bal kezed a gyermek, és fordítva.
4. Próbáld ki a meditációt!
Megvannak a kérdések, amiket a belső gyermekednek tettél fel? A meditáció remek módszer arra, hogy megnyílj a válaszok előtt. A meditációnak rengeteg előnye van a fizikai és mentális egészségre, és van olyan ezek közül, amelyik közvetlenül a belső gyermek munkához kapcsolódik.
Egyrészt a meditáció fokozza a tudatos önismeretet, másrészt megtanít arra, hogy jobban odafigyelj a mindennapi életedben felbukkanó érzéseidre. Az érzelmeiddel kapcsolatos nagyobb tudatosság megkönnyíti, hogy észre vedd, amikor bizonyos helyzetek számodra inkább előnytelen reakciókat váltanak ki.
A meditáció segít abban is, hogy jobban megbarátkozz a nem kívánt érzelmekkel.
A gyerekek gyakran nehezen nevezik meg a kellemetlen érzelmeket, különösen akkor, ha nem bátorítják őket arra, hogy kifejezzék azokat. Előfordulhat, hogy elfojtják vagy eltemetik az érzéseiket, hogy elkerüljék a büntetést, vagy hogy dicséretet kapjanak a szüleiktől/gondozóiktól a „jó” viselkedésért vagy a figyelem fenntartásáért.
Az érzelmek – legyenek azok pozitívak vagy negatívak – arra valók, hogy megtapasztald és kifejezd őket. Az elfojtott érzelmek általában csak valahol a későbbiekben jelennek meg, gyakran haszontalan, legtöbbször káros módon.
A meditáció képessé tesz arra, hogy gyakorold az életedben felbukkanó érzések elismerését és az azokkal való együttlétet. Ha hozzászoksz, hogy elfogadod az érzelmeidet úgy, ahogy jönnek, könnyebb lesz egészséges módon kifejezned őket. Ezzel megerősíted a belső gyermeked érzéseit azt az üzenetet küldve, hogy rendben van az, hogy vannak érzelmeid, és bátran ki is engedheted őket.
A meditáció során küldhetsz szeretetet a gyermeki énednek. Elmondhatod neki, hogy mennyire szereted, azt, hogy biztonságban van, és mindent meg fogsz neki adni, amire szüksége van. Esetleg vizualizációval el is képzelheted a belső gyermekedet, vagy akár „meglátogathatod” őt felnőtt énedként, kézen foghatod, sétálhattok, játszhattok, beszélgethettek. Légy neki jelen! Légy jelen Önmagadnak!
5. Írj naplót!
Sokan a naplóírást nagyszerű módszernek találják a kihívások, és érzelmi viharok rendezésére. Ahogy a naplóírás által felismered a felnőtt életedben azokat a mintákat, amelyeken változtatni szeretnél, úgy a belső gyermeked szemszögéből történő naplózás lehetővé teszi a gyermekkorban kezdődött, téged már nem szolgáló – mondhatjuk, haszontalan – minták felismerését.
Ehhez a naplóírási gyakorlathoz tedd félre a felnőtt énedet, és a gyermeki éned vezesse a tollat. Nézegess fényképeket vagy próbálj meg egy rövid vizualizációs gyakorlatot, hogy felidézhesd, hogyan érezted magad abban az adott korban, amelyet fel akarsz fedezni.
Amikor sikerült ráhangolódnod, írj le néhány emléket és minden olyan érzelmet, amelyet ezekhez az eseményekhez társítasz. Próbáld meg nem átgondolni azt, amit írsz. Csak hagyd, hogy a gondolatok úgy áramoljanak a papírra, ahogyan feljönnek. Ha cenzúrázatlanul fejezed ki őket, azzal eljuthatsz a belső gyermeked fájdalmának a legmélyére.
6. Hozd vissza a gyermekkorod örömeit!
Tudom, a felnőttkor rengeteg felelősséggel jár, viszont a kikapcsolódás és a játékosság egyaránt a mentális egészség alapvető összetevője.
Gyermekkorodból hiányoztak a pozitív élmények? Amikor kapcsolatba kerülsz a játékos oldaladdal, és szakítasz időt a szórakozásra, az elindítja annak a fájdalomnak a gyógyulását, hogy gyermekként kimaradtál abból, amire szükséged lett volna.
Az is fontos, hogy élvezd az apró örömöket, például a fagylaltot séta közben, a társaddal vagy gyermekeiddel való játékot, és a nevetést a barátaiddal.
Bármit is teszel, ha rendszeresen időt szánsz a szórakozásra és a könnyedségre, az újraélesztheti a fiatalkori pozitív érzelmeket, visszahozhatja az akkori energiát az életedbe.
7. Hagyd nyitva az ajtót!
A gyógyulásnak nem mindig van határozott vége. Gyakorta ez inkább egy végtelen utazás.
Azzal kezdted el a folyamatot, hogy kapcsolatba léptél a belső gyermekeddel. Ezentúl érdemes ápolni is ezt az újonnan szerzett tudatosságot, és továbbra is figyelni a gyermeki éned útmutatásaira, ahogy haladsz előre.
A gyermeki énednek lehet, hogy van még mit elárulnia a múlt kihívásairól, és azt is megtanulhatod, hogy spontánabbá és játékosabbá válj, és nagyobb csodálattal szemléld, amit az élet kínál.
Ha összhangban maradsz a belső gyermekeddel, az teljesebb önismerethez vezet, növeli az önbizalmad és a motivációd. Erősítsd meg a ezt az új kapcsolatot azzal, hogy továbbra is figyelsz befelé, szeretetet és együttérzést adsz magadnak és dolgozol azon, hogy begyógyítsd a még nyitott sebeket.
8. Kérj segítséget!
A múltbeli traumák sok nyomorúságot okozhatnak. A segítő szakemberek igyekeznek biztonságos teret teremteni arra, hogy elkezdj eligazodni az érzelmi zűrzavarban, és hasznos stratégiákat tanulj belső gyermeked gyógyítására.
Egy szakember segít felismerni, hogy a gyermekkori élmények és más múltbéli események hogyan befolyásolhatják az életed, kapcsolataid és általános jóllétedet.
A coaching során bizonyos mértékig dolgozunk a belső gyermekkel, viszont a belső gyermek munka néha mélyebb szakterületet igényel. Dolgozhatsz terapeutával egyéniben, és csoportosan. Amikor elkezdünk egy közös folyamatot, gondosan ügyelek arra, hogy a saját kompetenciahatáraimon belül maradjak – tehát a coaching folyamat ne menjen át terápiába. Ilyenkor megállunk, és javaslok számodra olyan szakembert, akinek megvan hozzá a megfelelő felhatalmazása, és a biztonságos eszköztára. Csak addig viszlek, ameddig azt én magam is szakmailag biztonságosnak érzem.
Összefoglalás
Ha a szeretet, elismerés, dicséret és más érzelmi támogatás iránti igényeidet nem elégítették ki gyermekkorodban, az ebből eredő trauma jócskán megmaradhat a felnőttkorban is.
A gyógyuláshoz azonban sohasem késő hozzáfogni. Ha megtanulod ápolni a belső gyermekeddel a kapcsolatot, képes leszel érvényesíteni a szükségleteidet, megtanulni az érzelmeid egészséges módon történő kifejezését és növelni az önreflexiódat, önszeretetedet.