Biztos neked is voltak már olyan napok, vagy időszakok az életedben, amikor úgy érezted, hogy kicsúszik a talaj a lábad alól, és összetorlódnak a teendőid, feladataid.
Reggeltől estig tolod az igát, a hétvégéidet sem tudod pihenéssel tölteni és mégsem halad az életed abba az irányba, amit kijelöltél magadnak.
A helytelen időbeosztás következményei:
Szorongás, alvászavar
Magánéleti konfliktus
„Munkaalkoholizmus”
Stressz
Szomatikus egészségügyi problémák:
Magas vérnyomás
Depresszió
Daganatos betegségek
Impotencia
Lehet másképp!
Szörnyen frusztráló tud lenni, amikor befurakodik a gondolataid közé az a tévhit, hogy nincs időd semmire, de egészségügyi állapotodra is nagymértékben hatással lehet, ha folyamatosan küszködsz az időbeosztásoddal!
Hidd el, van megoldás számodra is a hatékony időgazdálkodás eléréséhez!
Mielőtt beleásnánk magunkat az időgazdálkodás problémájának megoldásába, romboljuk le azokat a hiedelmeket, amik az idővel kapcsolatban belénk égtek a hosszú évek során.
Mik is ezek a hiedelmek?
Az idő pénz!
Nincs annyi idő a napban, ami elég lenne!
Aki időt nyer, életet nyer.
Hogyan is tudnánk ezekkel vitába szállni?
Próbálj meg az időre úgy tekinteni, mint egy ajándékra, amit az életedhez kaptál, és amire csak akarod, arra használhatod. Mindenkinek adott, nem lehet elrontani, lehet ez egy új szokás is, amit ki kell alakítani!
Ha így gondolsz rá és nem, mint ősi ellenségedre, akkor felszabadultabban, könnyedébben fogod tudni kezelni is!
Aggódsz azon, hogy nem lesz időd megcsinálni egy munkát határidőre, és bevétel nélkül maradsz? Helyette inkább mondogasd azt magadnak, hogy még van ennyi és ennyi időm megcsinálni. Simán kész leszek vele! Amint így állsz hozzá és nem szorongva állsz neki a feladatnak, hatékonyabban fogod tudni elvégezni is!
A nézőpontod megváltoztatását követően több módszer és eszköz is rendelkezésedre áll, hogy még elégedettebb lehess az időgazdálkodásoddal.
Nézzünk most ezek közül néhányat!
Az első és legfontosabb a helyes időgazdálkodás során, hogy minden teendődet rendszeresen jegyezd fel magadnak, kövesd nyomon. Ha így teszel, akkor látni fogod, hogy egy adott napra mit tervezhetsz még. Könnyedén át is szervezheted egyik napról a másikra, vagy egyik hétről a másikra teendőidet, ha úgy látod, hogy úgy optimálisabb számodra.
Heti-havi időtervező
Ha a hagyományosabb megoldásokat kedveled, akkor vehetsz egy határidőnaplót, vagy egy sima asztali naptárt is erre a célra. De ha szívesebben használnád telefonodat, vagy számítógépedet, akkor több alkalmazás, vagy program közül is választhatsz.
A Google Naptár például az egyik legtöbbet használt időtervező alkalmazás. Ha van Google fiókod, a program automatikusan berakja az időpontokat és eseményeket az e-mailjeid közül a naptáradba, tehát neked még ezzel sem kell foglalkoznod. Másik nagy előnye, hogy letöltheted telefonra és a számítógépeden is használhatod.
Nem hiszel abban, hogy ez működhet?
Vannak általános negatív gondolatok az időtervezéssel kapcsolatban.
Úgysem úgy alakul, ahogy előre eltervezem!
Minek pazaroljam erre az időm, amikor fontosabb dolgom is akad?
Nem tudom, hogy mit írjak, nem tudom, hogy kell csinálni!
A soron következő tippekkel száműzheted ezeket a gondolatokat a mindennapjaidból.
Tűzz ki célokat!
Az időgazdálkodásban is különösen fontos tényező a motiváció, hiszen ha kellőképpen inspirálva vagy, akkor nagyobb örömmel fogod elvégezni az előre eltervezett tennivalókat, nem fogsz semmit sem halogatni, nem fogsz kicsúszni az idődből.
Erre létezik egy elképesztően jó megoldás, mégpedig, hogy nem feladatokat, hanem célokat jegyzel fel magadnak a naptáradba, és azokat osztod szét feladatokra!
Ilyen lehet például, hogy le szeretnél fogyni. Ilyenkor beírsz magadnak a hét minden második napjára szobabiciklizést, és minden harmadik napra futást, „le szeretnék fogyni” jeligével.
Vagy ha felújítanád a házad, akkor a festést írd be például egy vasárnapi napra és lásd el a „szép új ház” címkével ezt a feladatot.
Átszervezés
Még a leggyakorlottabb időgazdálkodóval is megesik, hogy egy váratlan esemény miatt felborul a gondosan megtervezett időbeosztása. Lehet ez egy betegség is, vagy csak egyszerűen késik a vonat és nem ér haza időben, hogy elvégezze az aznapi teendőket.
Ha veled is megesik ilyen, ne ess pánikba! Jusson eszedbe az az idea, amit már korábban is megtanultál, hogy az időgazdálkodást nem lehet elrontani, csak meg kell találni a megfelelő utat.
Vedd elő a naptárad és szép nyugodtan szervezd át egy másik napra, vagy akár több napra elosztva az elmaradt elintéznivalókat. Ha mást is érintett a feladat, akkor vedd fel vele a kapcsolatot, értesítsd őt higgadtan az új időpontról és már kész is vagy.
Ne hajtsd túl magad!
Ha túl sok teendőt tervezel magadnak egy napra, akkor bármilyen motivált is legyél, sokkal nagyobb esélyt adsz rá, hogy elcsússzon az időbeosztásod.
Annak is növeled így a lehetőségét, hogy a céltudatos, könnyed feladatelvégzés ismét csak egy negatív töltésű kötelességgé váljon.
Ne tervezz egy napra, csak maximum 3 fő dolgot magadnak, amit megcsinálsz. Ezeket azonban végezd el, ha törik, ha szakad! Így haladsz is, és nem is csúszhatsz el a tennivalóiddal.
Összpontosíts!
Ügyelj rá, hogy amikor nekiállsz megvalósítani egy aznapra tervezett feladatot, akkor csak és csakis azzal foglalkozz és semmi mással!
Ha folyamatosan elkalandoznak a gondolataid, vagy megzavarnak a tevékenységed közben, akkor igencsak megnő annak az esélye, hogy nem fogsz időben végezni, ráadásul a munkád minőségében is kár keletkezhet.
Teremts magadnak nyugodt környezetet, hidd el, hogy sokkal jobban fog menni a munka!
Esti tervezés
Minden este, amikor már végeztél az aznapi teendőiddel, legyen az az utolsó feladatod, hogy áttekinted a következő nap elintéznivalóit, megtervezed, esetleg átszervezed őket, ha szükséges.
Ez azért fontos, mert ha szépen előre be is terveztél valamit, például már egy héttel ezelőtt, ez idő alatt bármilyen előre nem látható dolog közbejöhet, ami befolyásolhatja akármelyik tevékenységedet a következő napon.
De az esti tervezéssel a lelkednek is jót teszel! Ezzel a tevékenységgel aznapra kiüríted a munkával, feladatokkal kapcsolatos gondolatokat a fejedből, így nyugodtan, felszabadultan töltheted az estét a családoddal és a pihenéssel.
Hagyj időt magadra is
A számodra hangsúlyos dolgok elvégzése érdekében csakugyan kulcsfontosságú, hogy elsajátíts pár új szokást. Azonban a legfontosabb, hogy ezek mellett ne felejts el magadra is elég időt fordítani!
Legyél önmagad számára egy központi elem, hagyj időt a testednek és a lelkednek is egyaránt a megnyugvásra és a felfrissülésre. Legyél mindig te az első helyen és ne az elvégzendő feladatok.
A legjobb, ha kijelölsz egy teljes olyan napot a héten, amit csak a pihenésre, a hobbidra, vagy bármi másra szánsz, amihez éppen jól esik és kikapcsol.
+1 Szervezd ki!
A kiszervezésnek számos előnye van. Ha kiszervezed a feladataidat, azzal időt spórolhatsz magadnak, és képes leszel a számodra legfontosabb feladatokra fókuszálni. Lehetővé teszi számodra, hogy a szakértelmedet és az erőforrásaidat a lehető legjobban használd ki, ezzel versenyelőnyre tehess szert.
Vállalkozástámogatóként segíthetek neked abban, hogy megtaláld a megfelelő partnert a feladatok kiszervezéséhez és így még több időt takaríthass meg magad és a vállalkozásod számára.