3 + 1 tipp az életfeladatod megtalálásáért
Üresnek érzed magad? Felkelsz reggel, és nem tudod mi az, amiért elindulsz otthonról? Céltalanul bolyongsz az életben, nem találod a helyed? Ugyanazokat a köröket futod nap mint nap?
Ismerem ezeket a kérdéseket. Én is megjártam a hadak útját. Kipróbáltam magam jó pár területen, mire oda eljutottam, hogy megtaláljam azt, amiben igazán otthon érzem magam.
Vajon az életfeladat talál ránk, vagy mi találjuk meg az életfeladatunkat? Bárhogy is van, ez a cikk segíthet neked, hogy a tied közelebb kerüljön hozzád.
Te is feltetted már magadnak azt a kérdést: vajon jó úton járok? A célom felé haladok?
A céltalanság rohanó világunk hozománya. Bekerülsz a mókuskerékbe, és fogalmad nincs arról, hogy hogyan tudnál onnan kiszállni. Gyermekkorunkban gyorsan megtanuljuk azt, hogy legyen egy „tisztességes” állásunk, és lapátoljuk a melót egy életen át egy olyannak, akit talán nem is ismerünk. Bemész dolgozni nap mint nap, és nem ismered a célt. Azt sem tudod, hogy a cég, ahol dolgozol, miért működik, mi az ő víziója. Milyen miértek mozgatják? Ebből kifolyólag a sajátodat sem ismered. Nem tudod azt sem, hogy tulajdonképpen miért is dolgozol.
Vajon hogyan lehet úgy lelkes, ambiciózus és tettre kész az ember, ha nem tudja, amit tesz, azt miért teszi? Néha jön a válasz, hogy a pénzért… Viszont szerintem nem ez a helyes válasz. Menjünk tovább!
A pénz mire kell? Biztonságot adni a családnak? Na ez már lehet egy miért. Viszont ez mennyire szól rólad?
Hogyan szól ez rólad?
Ha nem vagy az életfeladatod tudatában, ha nincs mi vezessen mint iránytű, amely vezérel, a céljaid és cselekedeteid végül nem biztos, hogy kiteljesednek. Élni fogsz napról napra, teszed a dolgod csendben, és egyre fáradtabb, demotiváltabb, öregebb leszel, aki megállíthatatlanul robog a kiégés felé. Ha teljes, boldog és elégedett akarsz lenni, ha meg akarod tapasztalni a belső békét és a végső beteljesülést, akkor elengedhetetlen, hogy megtanuld, hogyan találd meg a szenvedélyedet és az életfeladatodat – azt a tevékenységet, ami örömöt okoz, amiért bármikor az óra csörgés előtt két lábbal pattansz ki az ágyból reggel.
Mindannyian egyedi életfeladattal születünk.
Az életfeladatunk azonosítása, elismerése és tisztelete talán a legfontosabb dolog, amit a sikeres emberek tesznek. Időt szánnak arra, hogy megértsék, miért vannak itt, hogy aztán szenvedéllyel és lelkesedéssel vessék bele magukat kitűzött céljaik megvalósításába. Néhány ember számára az életcél és szenvedélyes hivatás nyilvánvaló és világos. Tehetségekkel születnek, és kitartó gyakorlással tehetségüket készséggé fejlesztik. A spirituális gondolkodást megkerülve irigykedve nézhetünk az ilyen emberekre, hiszen ők a szerencsésebbek ezen a téren.
Néhány ember számára azonban ez egyáltanán nem olyan egyszerű. Talán már te is feltetted magadnak a kérdéseket:
Mit kezdjek az életemmel?
Miért vagyok itt?
Mi lehet vajon az életfeladatom?
Amit most csinálok, azt csinálnám akkor is, ha a világ összes pénze a rendelkezésemre állna?
Vajon amiről azt hiszed, hogy élvezettel csinálod, valóban azért lelkesedsz? Meg tudod vizsgálni mélyebben? Meg mered vizsgálni mélyebben? Mi van, ha egészen másért lelkesedsz? Lelkesedsz valamiért, de tudod, hogy miért lelkesedsz azért a dologért?
Nekem valamiért a szabadságom keresése és megélése az életfeladatom egy részét képezi. Hogy tudom ezt elérni? Például azzal, hogy vállalkozóként működöm. Az, hogy vállalkozó vagyok, nem egy életfeladat, hanem egy eszköz az életfeladatom ezen részéhez. Életfeladatom részét képezi az, hogy másoknak utat mutassak, segítsem őket. Erre az eszköz az, hogy vállalkozásokat támogatok. Nem az az életfeladatom, hogy coach legyek, hanem a coaching egy eszköz, ami segít abban, hogy segíthessek. Érted, miről beszélek?
Nagyon szép példa erre kedvenc íróm egyik regényében karbantartó Eddie életútja, aki a könyv végén tudta meg, miért is volt ő egész életében „csak” egy karbantartó. A csak-ot direkt teszem idézőjelbe, hogy érzékeltessem, karbantartónak lenni nem a „csak” kategória, hanem egy fontos hivatás. Amúgy ha nem szeretsz olvasni, film is készült belőle. Én olvasni jobban szeretem ezt a történetet.
Végtelen lehetőséged van arra, hogy megvalósítsd az életfeladatod, és ha már ott van a feltétel nélküli alázat, kitartás, akkor jönni fog mellé a bőség is. Mutatok pár példát az életfeladatunk megélésére:
Szeretnéd modern látásmóddal felszabadítani a gyerekeket a poroszos nevelés alól?
Lehetsz tanító, nyithatsz magánóvodát, iskolát, lehetsz gyermekpszichológus.Szeretnéd megmutatni az embereknek, hogyan lehetnek jól, és hogyan élhetnek egészségesen?
Lehetsz dietetikus, táplálkozási tanácsadó, edző, vagy éppen főzhetsz egészséges ételeket, amit vállalkozóként házhoz szállítasz nekik.Szeretsz beszélgetni emberekkel? Szeretsz rávilágítani a megoldásaikra? Komplexen tudod látni az embereket?
Lehetsz coach, pszichológus, önismereti tréner, lelkész, stb.Kreatív alkotó vagy? Szeretsz festeni? Szereted megszépíteni az embereket?
Lehetsz fodrász, műkörmös, sminkes, stb.Szeretsz a középpontban lenni? Az éltet, ha figyelnek téged?
Lehetsz előadóművész, táncos, taníthatod is a táncot, vagy éppen nyithatsz TikTok/Youtube videocsatornát.
Látod? Az életfeladat összefügg magával a hivatással, de sohasem maga a hivatás az. Nem az az életfeladatom, hogy vállalkozó, felsővezető, óvónő, stb… vagyok, hanem az a pozitív töltet, amit megélek általa. Az az érzés, ami miatt reggel kirobbanok az ágyból, és megyek teremteni nap mint nap. Életfeladat nélkül tévelygő fáradt zombiként éljük a mindennapjainkat, akik legtöbbször azt hazudják maguknak, hogy minden rendben van.
Az alábbiakban 3 + 1 tippet adok, amelyek segítenek megtalálni az életed valódi célját.
1. Fedezd fel azokat a dolgokat, amiket szeretsz csinálni és amik könnyen mennek neked!
A célodat nem kell kitalálnod, az már ott van. Fel kell fedezned, hogy megteremthesd azt az életet, amit szeretnél. Utam során gyakorta gondolkodtam ez ezen a négy kérdésen:
Mit szeretek csinálni?
Mi az, ami könnyen megy nekem?
Mi az, ami elviszi az energiám?
Mi az, ami feltölt?
A tehetséged kibontakoztatásához rengeteg munkára van szükség. Még a legtehetségesebb zenésznek is gyakorolnia kell. De ennek olyan természetesnek kell tűnnie, mintha lefelé eveznél a folyón, nem pedig felfelé.
Szeretek coacholni, beszélgetni emberekkel. Szeretek írni, alkotni, és új dolgokat felfedezni. Minden ember tud újat mutatni szinte a nap minden percében. Ettől izgalmas számomra például a coach hivatás. Ezek a dolgok könnyen mennek. Bár sok évet fektettem abba, hogy megtanuljam, hogyan sajátítsam el ezeket a készségeket, minden percét imádtam.
Más szóval, a munka szükséges, de a szenvedés nem. Ha küzdesz és szenvedsz, akkor valószínűleg nem céltudatosan élsz.
2. Kérdezd meg magadtól, hogy mely tulajdonságaidat élvezed a legjobban megmutatni!
Először is kérdezd meg magadtól: Mi az a két tulajdonság, aminek a megmutatását a legjobban élvezed? Az enyém a szeretet és a támogató attidűd.
Másodszor, kérdezd meg magadtól: Mi az a két mód, amivel a legjobban tudod ezeket kifejezni? Az enyém az emberek inspirálása és feltétlen, őszinte figyelem.
Inspirálom az embereket azokkal a történetekkel, amelyeket a blogomban leírok, és amit beszélgetéseim során megmutatok magamból, és támogatom őket azzal, hogy figyelek rájuk, amikor el akarnak nekem mondani valamit.
3. Hozz létre egy életfeladat nyilatkozatot!
Vegyél elő egy üres papírt, és írd le magadnak, hogyan nézne ki a világ, ha tökéletesen a te elképzeléseid szerint működne. Hogyan élsz te benne? Mit fogsz érezni, amikor ez megvalósul? Mivel akarsz rendelkezni?
Az én tökéletes világomban az emberek nem félnek segítséget kérni, bármilyen problémájuk akad. Tudják, hogy bármikor számíthatnak a másik emberre. Mindenki a legmagasabb tervei szerint él, és mindent megkaphat úgy, hogy azzal a másiktól nem vesz el. Az én tökéletes világomban a coach hivatás valóban a célok elérésének az eszköze, hiszen az embereknek céljai vannak és nem problémái.
Ha a pontok közül az első, második, és erre – a harmadik – pontra válaszolsz, és leírod, máris közelebb kerültél magadhoz, és a célodhoz.
+1. Kövesd a belső hangod!
Ezt belső vezetettségnek hívják, amit emlegethetünk intuíciónak is, bár ezzel én óvatosabban bánok, vegyük inkább ketté. Belső vezetettség. Ha letisztítod, mi az, amit szeretnél, az élet eléd fogja tenni a megoldásokat, és azokat a köveket, amik az utadhoz szükségesek lesznek. Neked annyi a dolgod, hogy figyeled a tested jelzéseit, és abba az irányba haladsz, amerre érzed, hogy menned kell.
Ismered azt a kellemes bizsergést? Vagy a gombócot a gyomorban? Vagy a le-föl járó hidegséget – vagy éppen melegséget – a testedben? Na erről beszélek. Ők, és hasonló barátaik mindig jeleznek neked. Kérdés, hogy hallod, érzed-e? Ha hallod, érzed, akkor elindulsz-e arra, amerre ők mondják?
Döntsd el, hová szeretnél menni, vizualizáld a célt, és a belső hangod mutatja az irányt. Minden egyes képpel, amit vizualizálsz, „beírod” az úti célt, ahová el szeretnél jutni – olyan, mint egy GPS. Minden alkalommal, amikor kifejezel egy preferenciát valami iránt, egy szándékot fejezel ki, legyen az egy ablak melletti asztal, első soros helyek egy koncerten, első osztályú jegyek, egy óceánra néző szoba vagy egy szeretetteljes kapcsolat. Mindezek a képek és gondolatok kéréseket küldenek az univerzumnak.
Ha nem állsz az útjába – vagyis nem szakítod meg a folyamatot negatív gondolatok, kétségek és félelmek áradatával -, a belső hangod folyamatosan mutatni fogja a következő lépéseket az útvonalad mentén, miközben tovább haladhatsz előre.
Íme pár kérdés, hogy még közelebb kerülhess az életfeladatodhoz:
Ott vagy, ahol lenni akarsz?
Elérted már mindazt, amiről azt hitted, hogy mostanra el fogod érni?
Élvezed azt az életstílust, utazást, hétvégéket és szabadidős tevékenységeket, amelyekről mindig is álmodtál?
Szeretnél egy teljesebb karriert vagy vállalkozást?
Lehetnének a kapcsolataid mélyebbek, kifizetődőbbek és tartalmasabbak?
Ha a kérdésekre adott válaszaid közül némelyik ijesztő számodra, akkor bizony érdemes elgondolkodnod azon, hogy hogyan lépj a tettek mezejére. Szerintem itt az ideje, hogy ott hagyd a kispadot!
Mik hátráltathatják az életfeladatod kibontakozását?
Ilyen tényezők például a családi minták, vagy gyermekkorban kapott kritikák. Ezek jó mélyen beépülnek a tudatunkba és tudatalattinkba. Itt nem feltétlen a szülőkre gondolok. Lehetnek ilyenek gyerekkori barátok hangjai, óvónéni, óvóbácsi, szomszéd néni, bárki, aki valaha rossz szemmel nézett rád. A kisgyermek sok mindent elhisz, amit a nagyok mondanak neki.
Érdemes ilyenkor, amikor halljuk ezeket a belső kritikus hangokat, megvizsgálni, hogy hol hallottuk először? Ki mondta először? Vajon mi igaz belőle? Kié ez a hang? Ja, nem is a miénk? Mit lehet vele kezdeni? Hogyan lehet nekünk jobb? El tudjuk engedni? Akkor lehet, hogy nincs is igaza. Ezek a hangok vezethetnek olyan életfeladat gyilkos attitűdökhöz, mint az önbizalomhiány, önmagunk alul értékelése, imposztor szindróma, megfelelési kényszer. Ezeket érdemes minél hamarabb kigyomlálni. Viszont mivel ezek nem biztos, hogy mindig a felszínen vannak, nem biztos, hogy rálátunk, ezért van szükség arra, hogy segítséget hívjunk. Itt jöhet a képbe egy coach, vagy egy terapeuta, aki mint egy külső szemlélő rálát, és segít kibogozni a gubancot, ami megakadályozza az áramlást.
Ezt Te is megteheted bármikor. És ajánlom, tedd meg mihamarabb! Hiszen valaki irányítani fogja mindig az életedet. Kérdés, hogy ki lesz az, Te magad, vagy valaki más?
A cikknek voltak olyan részei, ahol Jack Canfield gondolatait hívtam segítségül.