Nyelvtanulás, cikkírás, egy új szakma, karrier kérdések, miegymás. Az elaprózódás az egyik legveszélyesebb blokkoló tényező, ami a mindennapjainkat nehezebbé teheti. Van, hogy azért nem kezdesz bele semmibe, mert nem tudod, melyik a fontosabb. Van, hogy annyi a teendőd, hogy nem látod át, és nem marad más, csak a pánik és a tehetetlenség. Szerintem nem vagy egyedül ezzel. A priorizálást sajnos nem tanítják meg nekünk az iskolában. Magunkra vagyunk utalva.
Én ilyenkor fogom, előveszek egy füzetet, vagy a feladatkezelőmet, és beledobálom az összes olyan feladatot, ami nyomja a vállam. Na nem kezdem el mindet megvalósítani, egyáltalán nem erről van szó. Ezzel csupán annyit teszek, hogy átlátom a káoszt.
Amikor összeszedtem őket, elkezdem a kapcsolatot keresni közöttük. Megvizsgálom, hogy van-e olyan, ami például egy másik célhoz eszköz.
Vegyünk egy munkakeresést. Szeretnél egy szuper állást egy nemzetközi cégnél, de ehhez kell tudnod angolul. Itt az álláskeresést össze lehet kötni a nyelvtanulással. Vagy vállalkozást építenél, de ehhez kell, hogy befejezd az épp aktuális képzésed. Itt a szakma tanulása rögtön összefügg a vállalkozással.
Volt olyan kliensem, akivel folyamatban tizenkét célból sikerült így hármat csinálnunk, és a három közül kettő karriercél, és egy hobbi. Azért három közül már könnyebb priorizálni, mint tizenkettő közül, nem?
Nagyban függ a folyamat a gondolkodásmódunktól. Mindig érdemes a big picture-t látni először. Tehát az összeset egyszerre. Így könnyebb lesz velük dolgozni. Fontos meglátni, hogy lehet az, amit célként értelmezel előtte, átgondolva egy másik cél eszközévé válik később. Priorizálásban, időgazdálkodásban, energiamenedzsment kérdésekben akár egy virtuális asszisztens is tud neked segíteni. Ha viszont kihívásaid vannak a delegálással, akkor érdemes lehet egy coach támogatását kérni.
A fenti gondolatok abban segítenek, hogyan lásd át a céljaid halmazát. Viszont amikor ez átláthatóvá vált, érdemes elkezdened dolgozni a megvalósításukon.
Felettébb fontos, hogy mindig maradj áramlásban! Ha beleülsz a céljaid kellős közepébe cselekvés nélkül, akkor az onnantól fogva nem cél, csupán egy álom marad.
Törekedj arra, hogy legalább egy működőképes verziód legyen abból a tervből, amid van, hiszen ami működik, az mindig jobb, mint ami kész van.
Íme 5 pont a sikeres megvalósításhoz:
Kezdd el kis lépésekben! Tedd oda a nagy célt, majd bontsd fel kisebbekre! Ezeket jobban látod, elérhetőbbnek, jobban tudnak motiválni a megvalósítás során.
Vizualizáld a célt! Végezz minden nap célkitűző meditációt, ahol elképzeled, hogy elérted! Mit érzel? Kik vannak körülötted? Mit látnak rajtad? Mit szólnak a sikeredhez? Érezd át, járjon át ez az energia! Töltődj fel vele!
Foglalkozz a céloddal minden egyes nap! Minden nap tégy érte valamit!
Vezess naplót arról, mi a célod, és mit fogsz érte tenni! Minden nap jegyezd fel a legapróbb tettet is, ami közelebb vitt hozzá!
És amikor közelebb kerültél, ünnepelj! Te csináltad, te érted el, te tettél érte. Ettől szép a folyamat.
És ahogy Dan Milman mondja:
“Az út a fontos, nem a végcél!”