Év végi tervezés okosan
2021 minden nyűgével és küzdelmével gyorsan a végéhez közeledik. Alig vártuk pedig 2020 végét, hogy majd ez az év jobb lesz. Talán annyiban jobb volt tervezés szempontjából 2021, hogy volt időnk alkalmazkodni, és a megoldásainkat az új, online tér követelményeihez igazítani.
Ezekben a napokban a legtöbben az ajándékok beszerzésével és a karácsonyi menük elkészítésével vannak elfoglalva, mégis a vállalkozó napirendje még ilyenkor is tele van feladatokkal. A könyvelés felülvizsgálatától a leltár ellenőrzésén keresztül a kiadások összegzéséig, ez az évnek az az időszaka, amikor kisvállalkozóként ezekre a dolgokra kiemelkedő figyelmet kell fordítanunk.
Fontos visszatekinteni arra, hogyan teljesített céged, hogy az új évet nyugodtan, tervekkel telve köszönthesd. Akár teljesítetted az éves célod, akár néhány lépéssel elmaradtál a céljaid elérésétől, kulcsfontosságú, hogy értékeld mindazt, ami történt. A pontos üzleti tervezés lehetővé teszi, hogy felülvizsgáld a különböző állomáspontokat, ezzel pedig elősegítsd a céljaid felállítását a következő évre.
Hoztam pár évvégi tippet, amelyek elősegíthetik a robbanékony, energiadús 2022-es évindítást és annak tervezését.
Hol tartasz most?
Vállalkozásod jelenlegi helyzetének ellenőrzése nélkül nem fogod tudni felmérni azt, hogy az év végére mennyire teljesítettél jól a saját mércéd szerint. Értékeld a vállalkozásod teljesítményét, és ellenőrizd, hogy elérted-e az általad kitűzött célokat. Nézd át az üzleted minden egyes elemét, a könyveléstől kezdve egészen az alkalmazottaid, alvállalkozóid teljesítményéig. Ez lehetővé teszi, hogy mélyen megvizsgálhasd, mi ment rosszul, melyek azok a területek, amelyek javításra szorulnak, és miket tehettél volna jobban a siker elérése érdekében.
Kisvállalkozóként gyakran három kulcsfontosságú területet értékelünk, ez segít meghatározni a vállalkozásunk jelenlegi állapotát. Ezek a pénzügyek, a célok és adók. Ez azonban a Te üzleti igényeidtől és követelményeidtől függ. Választhatod, hogy a működési célokat, az adminisztratív kihívásokat, a rendszerfejlesztéseket és még sok mást is felveszel a listára. Azt javaslom, hogy:
Készíts pontos listát az év során elért eredményeidről.
Értékeld az alkalmazottaid, partnereid teljesítményét, és azt, hogy teljesültek-e a céljaik.
Nézd át alaposan az éves kiadásaid, és vedd figyelembe a fennmaradó költségvetést.
Vizsgáld meg a pénzügyi céljaid
Ha csak egy olyan aspektusa van a vállalkozásodnak, amely alapos értékelésre szorul, akkor az nem más, mint a pénzügyi célok. Elvégre azért alapítottál vállalkozást, hogy bevételre tegyél szert általa. A pénzügyi részre való összpontosítás segít alakítani és irányítani a vállalkozásodat a pénzforrások megfelelő felhasználása felé, például: hova fektess be pénzt, és mikor NE fektess be. Tekints vissza arra, hogyan kezelted korábbi adósságaidat, hogyan befolyásolta ez a működésed, és hogyan fogja befolyásolni vállalkozásod jövőjét.
Ezzel együtt vizsgáld felül az árképzési stratégiádat! Tartsd szem előtt, hogy fenntartható maradjon az üzleti modelled, amely elég rugalmas ahhoz, hogy a hatékony eredmények elérése érdekében módosítani lehessen rajta. Tekintsd át, hogyan árazol az ügyfelek felé, és ellenőrizd, hogy nem árazod-e túl vagy alul magad.
Győződj meg arról, hogy az árképzésed kompenzálja-e a befektetett időt, pénzt, energiát!
Mérlegednek tükröznie kell vállalkozásod eszközeit, kötelezettségeit és saját tőkéjét.
Készíts pénzforgalmi kimutatást, hogy lásd, mire költöttél az idén – mind a kiadást, mind a bevételt tedd mérlegre.
Az a fránya adó… légy résen!
Az év végi üzleti tervezés nem lenne teljes az adónyilvántartás áttekintése nélkül. Gondolom, abban egyetértünk, hogy senki sem akar a tervezettnél magasabb adót fizetni. Okos lépés az összes adózási lehetőséget felülvizsgálni és a szükséges kiigazításokat elvégezni, amíg még van idő. A hibás számítások és a bizonytalan stratégiák elkerülése érdekében azt javaslom, ülj le a könyvelőddel és beszéljétek meg az összes optimalizálásra irányuló lehetőséget. Ugyan a KATA vállalkozásoknak nem kötelező a könyvelő alkalmazása, én mégis azt mondom, jobb a békesség, és a nyugalom hosszú életet teremt. Szóval jó, ha van kéznél egy profi, akire lehet számítani.
Tartsd karban a digitális adataidat – az irodában, és a social médiában egyaránt
Ez az időszak jó alkalom arra is, hogy ellenőrizd a közösségi média fiókjaidat, elvégezd a szükséges változtatásokat, esetlegesen felfrissítsd, vagy megújítsd vállalkozásod arculatát. Kezdd azzal, hogy eltávolítod a Facebook, LinkedIn, vagy Instagram fiókodon belül az elavult szövegeket, és új, izgalmas tartalmakat adj hozzá. Ezzel javíthatod a vállalkozásodról alkotott képet. Vizsgáld meg a profilképed, a „bemutatkozás” részt, a borítóképet, elérhetőségeidet stb. és győződj meg arról, hogy ezek mind naprakészek.
Ellenőrizd az általad használt szoftverek, rendszerek és digitális adatok sértetlenségét. Bármekkora vállalkozást is vezetsz, fontos, hogy erős informatikai háttered legyen, vagy legalábbis legyen kéznél egy képzett informatikai szakember, aki felügyeli a vállalkozásod digitális tereit. Egy szervezett, védett és tiszta adatbázissal könnyebb lesz vállalkozásodat irányítani a következő évben. Javaslok pár dolgot, ami segíthet:
Készíts biztonsági másolatot az adataidról egy biztonságos platformon, például a Felhőben (OneDrive, Google Drive, Dropbox…) vagy egy külső merevlemezen.
Tarts digitális másolatot a fontos fájlokról és dokumentumokról, például szerződésekről vagy megállapodásokról.
Fejlessz ki és alkalmazz átlátható fájlelnevezési és mappa rendszert a fájlok és dokumentumok rendszerezésének elősegítésére.
Mi szerepel a következő évi terveidben?
Miután sikeresen tető alá hoztad az év végi üzleti tervezést, itt az ideje, hogy a következő szintre lépj, és célokat határozz meg a vállalkozásod számára. Vizualizáld, hogy mit szeretnél, következő évben milyen legyen a vállalkozásod.
Például: A növekedésre koncentrálnál, vagy növelnéd az eladásokat és a nyereséget? Esetlegesen egy új ágazatban próbálnád ki magad, vagy a marketingre és a reklámra összpontosítasz? A nemzetközi piacot hódítanád meg, vagy belépnél az e-kereskedelembe?
Bármilyen céljaid is vannak, ne feledd a SMART célkitűzés szempontjait: konkrét, mérhető, elérhető, reális és időhöz kötött. Ne hagyd, hogy a 2021-es év kihívásai akadályozzanak a céljaid elérésében.
Az új év hamarosan kezdődik, így újabb 365 nap áll rendelkezésedre, hogy elérd az összes célodat. Az alábbiakat mindenképpen megteheted már most:
Tűzz ki új célokat vállalkozásod számára, kövesd azt az irányt, amelyet el szeretnél érni!
Készíts cselekvési tervet vagy stratégiákat a céljaid támogatására!
Kezdj el rajtuk dolgozni, és használj ki minden percet arra, hogy a céljaidat kézzelfogható valósággá tedd!
Ezzel a cikkel kívánunk békés, boldog Karácsonyi ünnepeket, és boldog, produktív Új Évet minden olvasónak!