Hogy állsz az önbizalommal? Láss tisztán!
Bizonyára Te is észrevetted már, milyen gyakran hangzanak el az emberek szájából az alábbi sóhajok:
Túl alacsony az önbizalmam, nem tudom megcsinálni…
Kicsit több önbizalomra volna szükségem ahhoz, hogy végrehajtsam a nagy tervet…
Nincs hozzá elég önbizalmam…
Vajon miért van az, hogy az önbizalom a legtöbb esetben a hiány kontextusában jelenik meg?
Amikor teljes, vagy éppen magas önbizalommal működünk és tesszük a dolgunkat, ez miért nem kerül előtérbe? Mert az olyan természetes lenne, ugye? Olyan természetes, hogy már-már idegenkedünk attól, hogy megfogalmazzuk magunkban: most önbizalommal teli vagyok.
Hogy is van ez?
Nézzük meg először, mi is az az önbizalom.
Az önbizalom a készségeiddel és képességeiddel kapcsolatos hozzáállásodat jelenti. Amikor elfogadod magad, bízol magadban, és irányítod az életedet, jól ismered erősségeidet és gyengeségeidet és pozitívan látod magad. Ennek köszönhetően reális elvárásokat és célokat tűzöl ki, magabiztosan kommunikálsz, és képes vagy helyén kezelni a kritikát.
Amikor pedig alacsony az önbizalmad, passzív, vagy alárendelt lehetsz, félénk, toporgó, vagy éppen nehezen bízol meg másokban. Olyankor hajlamosak vagyunk alacsonyabb rendűnek, nem szeretettnek érezni magunkat, és érzékenyen reagálunk a kritikára.
Milyen egy önbizalomhiányos személy?
mindenkinek segít, nem tud nemet mondani
érzelmileg hullámzik, felnagyított érzelmeket él meg
problémákkal foglalkozik: esik az eső, mosni kell, nagy a sor stb.
alárendelt, nincs véleménye
féltékeny: nem bízik magában, hogy elég értékes
instant önbizalom: külső dolog kell ahhoz, hogy bizalma legyen pl. pénz, tökéletes test, jó autó, nyaraló
rossz kapcsolatok: munkahely, család, barátok
keveset keres
mindent személyes sértésnek vesz, visszatámad ugyanakkor kritikus másokkal
csak a hibákat látja
tökéletességre törekszik
konfliktuskerülő, célkerülő, kudarckerülő, nem kezdeményező, nem dönt semmiről
a dicséretre nem befogadó
veszteségről való félelme magas
Az, hogy magabiztosnak érzed-e magad, az az adott helyzettől függhet. Például lehet, hogy bizonyos területeken, akár a tanulmányok terén nagyon magabiztos vagy, de más területeken, mondjuk a kapcsolatokban nincs önbizalmad.
A magas vagy alacsony önbizalom ritkán függ össze a tényleges képességeiddel, és többnyire a Te saját megítéléseden alapul! Az előfeltételezések és ahogy gondolkodsz önmagadról hibásak lehetnek.
Az alacsony önbizalom különböző tapasztalatokból és élethelyzetekből fakadhat, például ha nem támogató és kritikus környezetben nősz fel, ha először szakadsz el a barátaidtól vagy a családodtól, ha túl szigorúan ítéled meg magad, vagy ha félsz a kudarctól. Az alacsony önbizalommal rendelkező emberek gondolkodásában gyakran vannak hibák.
Okok feltárása, láss tisztán: miért nincs önbizalmad?
A leggyakoribb eseteknek te is áldozatul eshetsz, vagy eshettél már életed során.
Ilyen például, hogy különböző negatív kritikák miatt megakartál felelni valakinek és nem tudtál akárhogy szerettél volna, vagy, hogy már gyerekkorodban is azt hallgattad, hogy ne bízz senkiben. De az is előfordulhat, hogy másokhoz hasonlítod magadat, esetleg olyan dolgokat teszel meg, amihez semmi kedved, illetve mások szabályai szerint élsz stb.
Meggyőződések
Gondolkoztál már azon, hogy milyen egy kisgyerek önbizalma, és ehhez képest milyen a Tiéd? Hol és mikor változott meg? Hol veszett el?
A szülői oldalról is érdemes megvizsgálni az okokat:
Milyen mintákat hoztak neked az szülői hozzáállások az önbizalomról?
Miket mondtak? Milyen volt a kapcsolatuk?
Sokszor dicsértek, vagy éppen az ellenkezője?
Negatív kritikát minden gyermek kap, azonban roppantul fontos a megfogalmazás és a gyakoriság! Nem lehetünk szigorúak a szülők megítélésével sem, hiszen sok olyan élethelyzet adódhat, amikor igencsak kemény dió a megfelelő hangnemet megtalálni egy gyerekkel.
Vegyünk példának két mondatot, ami sokszor elhangozhat:
Jaj édes fiam, nagyon rossz tanuló vagy!
Már megint nem jó, mindig elrontod!
Ezzel csak erősítik benned azt a korlátozó hiedelmet, hogy nem vagy elég jó. Meggyőznek arról, hogy kevés vagy!
Ezzel szemben, ha az alábbi módon fogalmaznak, akkor egészen más lesz a hatás is.
Meg tudod te ezt tanulni, szorgalmas és tehetséges gyerek vagy!
Ezt most elrontottad, de nem baj! Tudom, hogy nagyon ügyes vagy, legközelebb menni fog!
Ilyenkor azt erősítik benned, hogy igenis meg tudod csinálni. És meg is fogod tudni csinálni…
A gyermekkorban elhangzó negatív kritikák jelentős befolyással lehetnek későbbi gondolkodásodra. Ez egy nagyon fontos tényező, hiszen amint felnőtt leszel, bekapcsolnak a tanult programok. A meggyőzés ereje azonban nem csak a gyermekkorban hat. Későbbi forrása fakadhat egy párkapcsolatból, barátságból, vagy munkahelyi ismeretségből is.
Ha megnézed, hogy miért nincs önbizalmad láthatod, hogy legtöbb esetben ez külsőség, más emberektől jön!
“Amit mások mondanak rólad az nem tény, hanem egy vélemény” – miért hagyod másoknak, hogy megmondják, hogy Te milyen vagy?
Miért érdemes dolgozni az önbizalmadon?
Az önmagadba vetett hit a legfontosabb az életedben, ha ez nincs akkor csak sodródsz és bábu vagy, nem tudsz célokat kitűzni és a saját életedet élni.
Az önbizalomhiányod kihathat az egész életedre. A párkapcsolatodra, a családi életedre és a munkahelyedre is.
Az önbizalom fejlesztése
A saját életedért te, és csakis te vagy a felelős! Vállalj felelősséget azért, hogy hogy vagy!
Ha azt szeretnéd, hogy önbizalmad legyen, akkor döntésre van szükséged. Döntsd el végre, hogy bízol magadban!
Egy napi rendszerességű mantra segítségedre lehet a változásban.
Képzeld el most, hogy milyen lenne az az éned, aki 100% önbizalomban van! Nem stresszes, nincsenek megfelelési kényszerei, nem aggódik, ellenben nyugodt, teszi a dolgát, kiegyensúlyozott, bármit is hoz az élet szeretettel elfogadja, megdolgozza és továbbadja.
Urald a gondolataidat és az érzéseidet!
Tanuld meg a negatív gondolatokat átfordítani pozitívvá. Akár úgy is mondhatnám, hogy minden rosszban van valami jó, lásd meg a jót a rosszban!
Most arra gondolsz, hogy könnyű ezt mondani és igazad van, a megvalósítás nem könnyű. Azonban, ha tudatosan odafigyelsz erre minden egyes alkalommal, akkor előbb-utóbb megtanulod szebbnek látni az életedet. Meggyőzöd magad arról, hogy igenis jó dolgok történnek körülötted!
Negatív énképed lerombolása
Sokat hallhattunk, olvashattunk arról, hogy az internet és a közösségi média oldalak elterjedésével a fiatalabb generációnak egyre több problémája adódik a mások összehasonlításából eredő önbizalomhiánnyal, téves énkép kialakulással.
Nagyobb eséllyel találhatod magad te is szemben olyan hamis illúziókat keltő emberekkel, akik a tökéletességüket hirdetik ezeken a platformokon.
Tökéletes nem létezik! Hiszen gondolj csak bele. Minden ember más, mindenkinek mást jelent hibátlannak lenni. Valakinek a vékony, valakinek a molettebb testalkat tetszik. Egyesek az alacsonyabb emberekért rajonganak, másoknak a magasabbak vannak kedvére.
Ne hasonlítsd magad másokhoz! Csak magadat nézd, a saját erényeidet!
Írd le, hogy te mit gondolsz magadról, és kérdezz meg másokat, hogy mit gondolnak rólad. Vesd össze az általad írt, és a mások által mondott pozitív és negatív tulajdonságokat, majd figyeld meg az eredményt. Te sokkal több negatív jellemzőt fogsz írni magadról! Az olyan negatív tulajdonságokat, amiket csak te írtál, ki is húzhatod a listáról!
„Néha a tökéletlen dolgok tesznek valamit tökéletessé.”
Dolgozz a negatívnak vélt sajátosságaidon! Foglalkozz a testeddel, sportolj, vagy menj el fodrászhoz. Figyelj a testtartásodra, járj büszkén, felemelt fejjel!
Próbáld meg olyan emberekkel körülvenni magad, akik a pozitív tulajdonságaidat helyezik előtérbe és nem az önbizalomhiányodat erősitik benned.
Összegzés
Számos külső tényező és legfőképpen másoktól kapott visszajelzés okot adhat az önbizalomhiánynak.
Csak a saját belső szavadra figyelj!
Ha az válik az elsődleges szempontoddá, hogy saját magadnak akarj megfelelni és nem másoknak, mindezt a pozitív gondolatok előnyben részesítésével, akkor eljön az a harmónia a testedben és a lelkedben is, amire mindig is vágytál.