Korlátozó hiedelmek: téged mi tart vissza?
Te is érezted már valaha, hogy többre vagy képes, mint amit a kilenctől ötig tartó munkád kér? Érezted már, hogy többre vagy hivatott, mint amit eddig elértél? El tudod képzelni, hogy van egy szebb és jobb élet is annál, amit élsz? Elhiszed, hogy megérdemled Te is azt, hogy egyszerre legyél tehetős és boldog?
Mit szólsz ahhoz, ha azt mondom, a mostani életed csak kicsiny százaléka annak, amire valójában képes vagy?
Habár megeshet, hogy ezeket mind látod, mégis ugyanott toporogsz, ahol hónapokkal, vagy éppen évekkel ezelőtt jártál, és nem igazán tudsz rájönni arra, mi az, ami valójában visszatart.
A lustaság? A motiváció hiánya? Az idő vagy az erőforrások hiánya? A tapasztalat vagy a szaktudás hiánya? Esetleg a szerencsét hiányolod az életedből? Az a helyzet, hogy valószínűleg egyik sem. Ezeknek a hátterében sötétebb és mélyebb titkok rejlenek.
Ha elégedetlen vagy az életed bizonyos területével (mondjuk a pénzzel, a szerelemmel, vagy az egészségeddel), de úgy tűnik, mégsem tudsz előre lépni, akkor nagy valószínűséggel a mentális blokkjaid azok, amik visszatartanak attól, hogy elérd a szupererőt, ami benned van.
Más szóval: a probléma belülről fakad!
Ezek a mentális blokkok – más néven korlátozó hiedelmek – a tudatalatti kondicionálásod részei, és hatással vannak mindenre, amit gondolsz, érzel és teszel (vagy éppen nem teszel).
A korlátozó hiedelmek olyan nézetek, amelyeket önmagunkról, másokról és a világ egészéről vallunk. Ezek határozzák meg, mit gondolunk az egyes dolgokról, és szerintünk hogyan kellene működniük. Valójában azt, hogy hogyan látjuk a világot, az határozza meg, mit hiszünk róla.
Miért van így?
Mert a pozitív és negatív korlátozó hiedelmek összessége alkotja a gondolkodásmódunkat, ezáltal a valóságról alkotott teljes képünket.
Bizonyára Te is hallottad már Charles Rozell Swindoll amerikai író gondolatát, miszerint
Az életedre 10%-ban van hatással az, ami történik veled, és 90%-ban az, ahogyan reagálsz rá.
Ez szerintem is pont így van! Az életben mindent – attól kezdve, hogyan látjuk a dolgokat, hogyan érzünk velük kapcsolatban, és hogyan reagálunk rájuk – a tudatalatti hitrendszerünk határoz meg, amely az esszenciáját képezi annak, akik vagyunk.
Mivel minden probléma megoldása a felismerésből indul ki, így az alábbiakban nézzünk rá, milyen korlátozó hiedelmek keríthetnek a hatalmába, honnan erednek, és milyen hatással vannak az életedre.
A korlátozó hiedelmek
1. Nem vagyok elég jó
Nem vagyok elég jó ahhoz, hogy megkapjam ezt a munkát.
Nem vagyok elég jó ahhoz, hogy szerető társat találjak.
Nem vagyok elég jó ahhoz, hogy sikeres legyek.
Soha nem vagyok elég.
Az a meggyőződés, ami azt sugallja, hogy soha nem leszel elég jó, a gyermekkori verbális programozásból és az akkori tapasztalataidból ered. Talán amikor hármast vittél haza az iskolából a szüleid mondogatták neked, hogy „Ez nem elég jó”. Vagy amikor valami olyat csináltál, ami nem tetszett nekik, megeshet, hogy így ripakodtak rád: „Ne csináld! Rossz gyerek vagy!”.
Ez a bántás lehetett finomabb formában is. Például nem adták meg neked azt a figyelmet, amire vágytál. Nem számít, mi volt az, a tudatalattid emlékszik erre az élményre, és a mai napig elhiteti veled, hogy nem vagy elég jó!
A „Nem vagyok elég jó” az egyik legerősebb önkorlátozó hiedelmünk. Ez az, amelyet a legtöbben itt hordozunk legbelül. Amikor úgy érezzük, hogy bármit is teszünk, soha nem leszünk elég jók, az drámaian befolyásolja a boldogságunkat, a sikerünket és akadályoz a kiteljesedésben.
Egyesek talán az egész életüket azzal töltik, hogy megpróbálják bebizonyítani a szüleiknek, hogy ők márpedig „elég jók”, és ezáltal nem engedik meg maguknak, hogy kövessék a saját álmaikat. Másoknál pedig súlyos hatással lehet az önbizalomra, ők soha nem mennek az álmaik után, nem valósítják meg azt, amire valóban képesek, és ez visszatartja őket attól, hogy elérjék a bennük rejlő potenciált!
2. Nem érdemlem meg
Nem érdemlem meg, hogy szeressenek.
Nem érdemlem meg, hogy boldog legyek.
Nem érdemlem meg, hogy sok pénzt keressek.
Ez a hiedelem ugyancsak a verbális programozásnak, illetve a gyermekkori tapasztalatoknak köszönhető. Talán a szüleid mondogatták neked, hogy „nem érdemelsz jégkrémet”, mert nem fejezted be a házi feladatodat. Vagy talán az apád soha nem adott neked pénzt, amikor kérted, és ez elhitette veled, hogy nem érdemelsz zsebpénzt.
Az is megeshet, hogy a szüleid nagyon keményen dolgoztak, és soha nem láttad őket igazán kikapcsolódni. Talán még a nyaralni induló barátaikról is neheztelve beszéltek. Ebben az esetben valószínűleg a szüleid mentális programozását adaptáltad, amikor láttad, hogy nem engedik meg maguknak, hogy boldogok legyenek és élvezzék az életüket.
Két forgatókönyv a leggyakoribb azoknál, akik ezzel a mentális blokkal működnek:
Egész életedben szerencsétlenül érzed magad, és soha nem vagy igazán boldog. Mindez pusztán azért történik így, mert nem engeded meg magadnak, hogy elégedett légy.
Azért küzdesz az anyagi javak eléréséért, mert legbelül nem hiszed el, hogy megérdemled azt, hogy sok pénzed legyen. Ebben a küzdelemben pedig más pozitív dolgokat is kizársz az életedből, például egy szeretetteljes kapcsolatot.
3. Társadalmi „normák” blokkja (Mit szól majd a falu népe?)
A nőknek otthon kell maradniuk a gyermekeikkel.
30 éves korom előtt meg kell házasodnom és házat kell vennem.
„Igazi” munkát kell szereznem, hogy sikeres legyek az életben.
Ezek a korlátozó hiedelmek rendkívül széles körben elterjedtek, mivel az életünk bármelyik szakaszában ránk ragadhatnak: otthon, az iskolában, a munkahelyen, a tévénézés, az újságolvasás közben – bárhol és bármikor.
Éppen ezért olyan nehéz beazonosítani őket, és megszabadulni tőlük. Ezt használják ki a reklámok, amiket nap mint nap az arcunkba tolnak. Egészen addig amíg elhisszük, beazonosulunk vele, és azt gondoljuk, mindenkinek ezt kellene tennie. „Naaagy ház, menő kocsi” – ahogy a kedvenc sorozatom egyik figurája mondja.
Ha pontosan azt követed, amit a „társadalom” elvár tőled, ahelyett, hogy a saját álmaidat követnéd, akkor minden bizonnyal boldogtalan, beteljesületlen és sikertelen leszel a saját mércéd szerint.
Tudnod kell, hogy amíg törvényesen, etikailag és erkölcsileg helyesen cselekszel, és nem ártasz senkinek, addig azt csinálsz az életeddel, amit csak akarsz. El kell döntened: mindenki mást akarsz boldoggá tenni, vagy azt akarod elérni, ami Téged igazán boldoggá tesz?
4. Nincs elég… (erőforrások hiánya)
Nincs elég pénzem.
Nincs elég időm.
Nincs elég kapcsolatom.
Az „erőforrások hiánya” blokk egyfajta kifogásbetegség, amelyet szintén bárhol magadra vehettél: talán a szüleid rendszerint kifogásokat találtak arra, hogy miért nem mehettél el a barátaiddal, vagy éppen miért nem mehettél el nyaralni, mint a többi gyerek.
Az is lehet, hogy a barátaidtól hallod állandóan, hogy panaszkodnak: „Nincs elég időm edzeni, annyit dolgozom…” vagy „Saját céget akarok alapítani, de nincs elég kapcsolati tőkém…” A „kifogás-kór” mindenhol jelen van, és fertőző!
Ez a blokk egy olyan gyönyörű kifogáshalmazt tud teremteni, amely egész életedben a kellemesnek és kényelmesnek tűnő komfortzónában tart téged. Elvégre sokkal könnyebb panaszkodni a barátaidnak, mint ténylegesen felelősséget vállalni az életedért és tenni valamit!
A pénz, az idő vagy a kapcsolatok hiánya szinte mindig elfogadható kifogásnak tűnik. Az igazság az, hogy ha valami fontos neked, megtalálod a módját annak, hogy elérd! Ha nem, akkor találni fogsz rá egy kifogást.
5. Akadályoztatva vagyok
Túl öreg vagyok.
Túl fiatal vagyok.
Nincs elég tapasztalatom.
Az, hogy korod, nemed, háttered, vagy tapasztalatod miatt korlátozottnak látod magad, megint csak egy jó kifogás arra, hogy ne azt csináld, amit szeretnél.
Ez a blokk általában a társadalmi kondicionálásból ered:
Amikor csak olyan sikeres vállalkozókat látsz, akik 30 évesek, vagy idősebbek, és rengeteg tapasztalattal rendelkeznek, könnyű elhinni, hogy a kor és a tapasztalat a siker feltétele. A legtöbbször azonban egy gyors kutatással könnyen találhatsz ellenpéldákat. Csak azért, mert a társadalom azt sugallja, hogy túl öreg, vagy túl fiatal vagy valamihez, még nem jelenti azt, hogy ez igaz is!
Csakúgy, mint az „erőforrások hiánya” blokk, ez is megakadályoz abban, hogy megtedd azokat a dolgokat, amelyeket mindig is szerettél volna. Ahelyett, hogy lépéseket tennél az álmaid megvalósítása érdekében, ezeket a társadalom által rád tolt kifogásokat fogod használni, hogy a komfortzónádban ragadj. Ne hibáztasd a tétlenséged, sem a körülményeidet, sem a vélt korlátaidat. Te vagy az egyetlen korlátod, és csak azok a falak korlátoznak, amelyeket te magad építesz!
6. Általánosítás
A gazdag emberek gonoszak.
Minden férfi megcsal.
A pénz csak veszekedést okoz.
A pénz nem fontos.
Az általánosító korlátozó hiedelmek olyan hiedelmek a világról, amelyeket a verbális kondicionálásból vagy a saját tapasztalataiból vettél fel. Lehet, hogy a szüleid nagyon specifikus (például negatív) módon beszéltek a pénzről és a gazdag emberekről, ami a pénzzel kapcsolatos korlátozó hiedelmekhez vezetett. Továbbá lehet, hogy a múltban rossz tapasztalatot szereztél egy partnerrel, aki megcsalt téged, és ennek következtében azt hiszed, hogy minden férfi seggfej és csaló. Röviden: egy, az életedben szerzett tapasztalat általánosító hiedelmet hozott létre valamiről, amit igazságként fogadtál el – holott ez NEM így van!
Attól függően, hogy pontosan milyen korlátozó hiedelmeid vannak, különböző hatásokat tapasztalhatsz az életedben: lehet, hogy soha nem fogsz sok pénzt keresni, mert mélyen legbelül azt hiszed, hogy a pénz gonosz, és nem akarsz gazdag lenni, mert a gazdag emberek gonoszak. Vagy lehet, hogy örökre elzárkózol a szerelemtől, mert azt hiszed, hogy lehetetlen olyan férfit találni, aki nem csal meg. Vagy ami még rosszabb: lehet, hogy folyamatosan olyan férfiakat vonzol az életedbe, akik megcsalnak, hogy a tudatalattid bebizonyítsa, a hited igaz.
A külső világod a belső világod tükörképe. Így a jövőbeli tapasztalataid mindig megfelelnek a múltbeli hiedelmeidnek.
Hogyan tudsz megszabadulni a korlátozó hiedelmektől?
Először is fel kell térképezned őket. Ez a legfontosabb lépés ahhoz, hogy átalakítsd, és felszabadítsd magad a hatásuk alól. Ha megtaláltad őket, elkezdheted megkérdőjelezni a létjogosultságukat, majd következő lépésként pedig kereshetsz új, megerősítő hiteket a helyükre. Végezetül pedig gyakorlással megszilárdíthatod őket új szokások kialakításával.