Meditáció – légy jelen önmagadnak!
Kimondhatatlanul fontos, hogy kapcsolatban légy a testeddel, és ebben a rohanó világban teret adj a nyugalmadnak. Egyre több, és egyre durvább inger ér bennünket, amit a régi korok emberei el sem tudtak volna képzelni. Mint ahogy mi sem tudjuk azt elképzelni, hogyan tudtak nagyapáink olyan higgadtan szalonnázni a mezőn, mielőtt belevágtak volna a napi földművelésbe. Akkor még jelen volt az emberi lépték. Lovaskocsival, gyalog, vagy biciklivel jártak, mégis mindenre volt idejük. Egymásra is.
Manapság ezt a nyugalmat magunknak kell megteremtenünk, mert a külvilág szinte folyamatos figyelmet kér. Csörög a telefon, pittyeg az e-mail, és ha nem vagy kellően tudatos, a különböző alkalmazások is folyamatosan elvonják a figyelmet az elmélyült JELEN-lét ről. A meditáció segít rendet rakni a káoszban, és segít abban, hogy vissza gyere az itt és most-ba.
Mi is az a meditáció?
Maga a kifejezés széles körben elterjedt, és minden olyan tevékenységre alkalmazzunk, amikor ülve, vagy fekve csukott szemmel elmélyülünk valamiben. Fontos különbség van pedig aközött, hogy valaki beszél hozzánk közben, és instrukciókat ad nekünk, vagy pedig a valódi csendünkben mélyedünk el anélkül, hogy bárki is beszélne hozzánk. Az előbbit imaginációnak, másképpen relaxációnak hívják. A meditáció valójában az a tevékenység, amikor nem figyelünk semmire.
Az elménkben lévő gondolatok olyanok, mint a boxoló majmocskák, akiket soha nem tudunk megzabolázni. Bármit is teszünk, napi ébrenlétük alatt ők csak hancúroznak, zsibonganak, és harcolnak egymással. A meditáció során arra törekszünk, hogy ezeket a majmokat – gondolatokat – megbékítsük, és pihenésre bírjuk. Vagy éppen képzeld el, hogy az elméd egy játékkal teli gyerekszoba, ahová bemész, és a játékokon botladozva akarsz keresztülvágtatni. A meditáció célja, hogy a játékok a helyükre kerülve te nyugodtan, anélkül, hogy bármi is szúrná a talpadat keresztül tudj menni a szobán. Röviden a meditáció célja a rend megteremtése az elmédben.
Hogyan néz ez ki mindenféle metafora nélkül? Az érzékeinket visszavonjuk a külső világ dolgaitól, és befelé figyelünk. Lecsendesedünk – ki ülve, ki fekve – ahogy kényelmes, és megpróbáljuk a gondolatainkat elcsendesíteni. Ez kezdetben bonyolultnak tűnik. A folyamatos zajhoz és ingerhez szokott elménknek ez elsőre elképzelhetetlen. Ezért kell hozzá rengeteg gyakorlás, elfogadás és türelem. Türelem azért, mert erővel nem fog menni.
Ha azt kérdezed tőlem, hogyan tudsz hatékonyan meditálni, azt fogom mondani, hogy ne akarj hatékonyan meditálni. Sőt, igazából ne akarj! Ne akarj semmit! Légy benne, és mint egy áramló folyót, csak figyeld jönni menni a gondolataidat. Ne ragadj benne a gondolatban, engedd el, ami jön! Légy áteresztő! Amikor azt veszed észre, hogy a gondolat ott ragadt, és elkezdesz pörögni valamin, ne rágódj azon, hogy basszus biztos rosszul csináltam. Nincs olyan, hogy rosszul csinálom. Csak jól lehet benne lenni. Ha jön a gondolat, csupán végy róla tudomást, hogy ott van, és egyszerűen engedd el azt! Itt volt veled, köszönd meg a részvételét, és engedd útjára! Fogadd el, és engedd tova.
Több féle technika lehet a meditáció gyakorlására, kinek ez válik be, kinek az. A végső cél az, hogy tulajdonképpen ne legyen cél.
Néhány technika a gyakorlás elkezdéséhez
Az egyik alap, és talán a legelterjedtebb módszer, amikor figyeled a légzésedet. Nem akarod megváltoztatni, nem kezded el számolni, egyszerűen csak figyeled. Figyelsz befelé – kilégzés, belégzés, kilégzés, belégzés, kilégzés, belégzés… És amikor jönnek a gondolatok, csak átfutnak rajtad, és el is illannak.
Másik jól működő technika a mantrázás. Találj ki egy mantrát, vagy tanulj meg egy mantrát. Ez lehet akár olyan szimpla mondóka, mint az „ecc pecc kimehetsz”, vagy bármi más, ami könnyen megragad benned, és gondolkodás nélkül tudod ismételgetni magadnak. Az a lényeg, hogy amikor mantrázod, kerüld el a rajta való gondolkodást, a jelentésével való törődést.
Vallástól függetlenül bárki mantrázhat bármit, az a lényeg, hogy meg tudd vele teremteni azt a belső csendet, amire vágysz. A mantrázás amúgy azért hatásos, mert a belső hang képzésével elnyomod az előtörő gondolatokat, és egy idő után ösztönszerűen fogod mondani – gondolni – a mantrádat, olyannyira, hogy az megszűnik gondolatként létezni a fejedben.
Ha könnyebb külső forrást használnod hozzá, betehetsz magadnak meditációt segítő alkalmazásból különféle hangokat is. Tenger morajlása, erdő susogása, madárcsicsergés. Bármit, ami benned el tud simulni. Esetleg keresheted te magad is ezeket a hangokat a természetben. Leülsz az erdőben, vízparton, bárhol, ahol csendet találsz, és csak figyeled a hangokat.
Meditáció közben kapcsolódhatsz a testeddel, és kérdezhetsz tőle:
Mit üzen ma nekem a testem?
Kipihent vagyok?
Fáj valahol?
Hol fáj?
Hogyan fáj?
Mire van szüksége?
Vannak utak, amik könnyebbek, vannak nehezebbek. Gyakorolhatsz úgy is, hogy a külső hangokat figyeled anélkül, hogy direkt elindítanál bármit is. Megfigyeled a hangot, átengeded magadon, és elengeded. Nem tárgyiasítod, nem nevezed meg, hanem egyszerűen elengeded. Például ha jön a busz az ablakod alatt, annak hallod a hangját, de nem gondolsz arra, hogy ez egy busz. Egyszerűen elengeded a hangot, ahogy a busz is elment már az ablakod alól. Ez egy haladóbb technika. Elárulom, még nekem is nehéz, pedig szinte minden nap gyakorlom a meditációt. Gyakorta kapom magam azon, hogy busz busz busz busz… figyelek a buszra, hogy a fenti példánál maradjak.
Ha most kezded el a gyakorlást, szerintem a mantrázás, vagy a légzésed figyelése szuper lehet az induláshoz.
Csak csináld!
A meditáció akkor a leghatékonyabb, ha csinálod. Ne csak olvass róla, és ne csak vágyakozz utána. Állj bele, és kezdd el! Ha öt perced van rá egy nap, akkor öt percet. Ha tíz, akkor tíz. Ha egy órád, akkor pedig annyit. Az öt perc is több, mint a semmi. Az másfél hét alatt már egy óra meditáció lesz. És ahogy gyakorlod, úgy fogsz majd egyre több időt rá szánni, hiszen érezni fogod a jótékony hatását.
A meditáció jótékony hatásai
Harmóniát teremthetsz önmagadban, megnyugszik a lelked.
Csökkenni fog a stressz, segíti pozitívan látni a dolgokat. Hatékonyabb leszel, kipihentnek fogod magad érezni.
A fizikai egészséged is javulni fog, hiszen az izmaid ellazulnak, a légzésed rendeződik, a vérnyomásod csökken.
Kapcsolódhatsz a testeddel, beindíthatsz gyógyulási folyamatokat.
Segíti az agyi kapcsolatok stabilizálódását, ezáltal pedig éberebb, fókuszáltabb, kiegyensúlyozottabb leszel.
Hol és hogyan kezdtem el?
Azok közé tartoztam én is, akik távolról nézték a meditációt, mint fogalmat. „Nekem erre nincs időm, és úristen hogyan fogok én csendben és mozdulatlanul ülni egy órát?” Ezek a gondolatok jöttek-mentek a fejemben. Aztán egyszer elmentem egy Zen központba, ahol akkoriban nyílt meditációt hirdettek meg. Ott kaptam meg az első igazi tanítást, és akkor értettem meg, hogy a meditáció egy hihetetlenül egyszerű tevékenység a lelki békénk megőrzésére, és arra, hogy igazán közel kerüljünk magunkhoz – és a segítségével egymáshoz is.
Ott tanultam meg, hogy meditálni tulajdonképpen egyedül is tudok, nem kell hozzá feltétlen meditációs csoportokba elvonulni, társaságban művelni – persze annak is van egy energiája – egészen más szinten, felemelő ereje van a csoportos meditációnak. Szóval nem kell feltétlen hozzá csoport. Hiszen amikor csoportosan meditálsz, akkor is egyedül vagy a meditációban. Önmagaddal!
Azóta a mindennapjaim része ez az elcsendesülés. Reggel, amikor felkelek, ezzel indítom a napot. És este mielőtt lefekszem, lelassulok általa.
Napjaink segítő lehetőségei
Rengeteg olyan lehetőség létezik, amik támogatni tudnak téged abban, hogy ráléphess a meditáció ösvényére. Ilyenek például Youtube videók, hanganyagok, mobil alkalmazások. Itt lentebb mutatok ezekből párat.
Először is megnézheted ezt a rövid videót:
Van például sorozat is ról a Netflixen: Headspace a címe. Illetve tartozik hozzá mobil alkalmazás is, amit ide kattintva tudsz megnézni.
Meditative Mind Youtube csatorna, ami rengeteg csodálatos hanganyagot tartalmaz.
Insight Timer mobilalkalmazás, amin nagyjából 70 ezer meditációs gyakorlat és zene érhető el ingyen, és minden nap új tartalommal bővül.
Shine, ami szintén egy mobilalkalmazás. Ebben a meditációs gyakorlatokhoz motiváló üzenetek is társulnak, segíthetnek a gyakorlatok elsajátításához.
És mégegy mobil app, az Aura. Ha kevés időd van, és naponta csak néhány percet tudnál szánni a meditálásra, akkor az Aura a neked való alkalmazás.
Szándékosan teszem a végére Dr. Daubner Béla gyakorlatait, mert ő meghatározó a fejlődésemben. Ha igazán mély relaxációs gyakorlatokat keresel, igazán sokat tud adni.
Teljesen mindegy, hogyan kezded el, mennyi időt tudsz rá szánni. A lényeg az, hogy ha elindulsz ezen az úton, a tested és a lelked meg fogja hálálni. Ismerőseid pedig hamar vissza fogják neked jelezni, hogy olyan kisimult vagy, mintha újjá születtél volna. Elvárások és görcsös akarat nélküli, élvezettel és kíváncsisággal teli elmélyülést kívánok!