Mindset elmélet – hangolódj a fejlődésre!
Aki valamennyire is közel került már az önfejlesztéshez és az önismeret gyakorlásához, meg fogja erősíteni azt, hogy a siker és a boldogság a gondolkodásmódunkon múlik. A gondolkodásmódod és a hitrendszered az életed minden területére befolyással van. Hatással van rád attól kezdve, hogy mit gondolsz és mit érzel, egészen odáig, hogy hogyan viselkedsz és hogyan reagálsz a körülötted lévő világra. A Mindset elmélet abban kíván segítséget nyújtani, hogy a gátló gondolataidat teremtő energiává transzformálhasd.
Ahhoz, hogy elérd a céljaidat, a gondolkodásmódodnak meg kell egyeznie a törekvéseiddel, különben lehet, hogy visszatart attól, hogy eljuss oda, ahová szeretnél.
Két fajta szemléletmóddal élhetjük az életünket: fejlődő, és rögzült szemléletmóddal. A kettő közül a fejlődő szemléletű gondolkodásmód az, amelyik elengedhetetlen a siker eléréséhez.
A rögzült kontra fejlődő szemléletmód fogalmát Mindset elméletként ismerjük, és Carol S. Dweck, a Stanford Egyetem pszichológia professzora alkotta meg 2 évtizednyi kutatómunkájával. Erről könyvet is írt „Mindset – a siker új pszichológiája” címmel 2006-ban.
A könyvben szó van arról, hogy a tudatos és tudattalan gondolataink hogyan hatnak ránk, és hogy egy olyan egyszerű dolog, mint a megfogalmazás, milyen nagy hatással lehet a fejlődési képességünkre.
A legalapvetőbb hiedelmeink ereje akkora, hogy akár tudatosak, akár tudatalattiak, erősen befolyásolják, hogy mit akarunk, és hogy el tudjuk-e azt érni. A gondolkodásmódunk egyszerre hajt, és akadályoz meg bennünket a lehetőségeink kiteljesítésében.
Az önmagadról alkotott véleményed életed minden területét masszívan meghatározhatja. Ha azt hiszed, hogy a tulajdonságaid megváltoztathatatlanok – ez a rögzült szemlélet -, akkor újra és újra be akarod majd magadnak és másoknak bizonyítani, hogy igazad van, ahelyett, hogy tanulnál a hibáidból.
A szemléletmódok azonban nem csak egyénekre lehetnek érvényesek, hanem cégekre, vállalkozásokra is. A rögzült szemléletmódú vállalkozások versengenek, visszatartanak információkat, kiskapukat keresnek. Az embereiket pedig egymás ellen fordítják ahelyett, hogy a fejlődésre, és a hatékony csapatmunkára törekednének.
Honnan ismered fel a különböző szemléletmódokat?
Mutatok néhány tipikus példát a Mindset elmélet szerinti két szemléletmódról, és arról, hogy ők hogyan reagálnak bizonyos helyzetekre:
A rögzült szemléletmódú ember a kihívásokat problémaként kezeli, és elkerüli őket. A fejlődő szemlélettel élő pedig lehetőségként tekint ugyanarra a helyzetre, beleáll és megoldja a feladatot.
A rögzült szemléletmódú ember az akadályokra kifogásokkal válaszol, és könnyen feladja. A fejlődő szemléletmódú feladatként tekint rá, és tudja, hogy dolgoznia kell vele.
A rögzült szemléletmódú ember az erőfeszítéseket fölösleges és értelmetlen küzdelemként értékeli, és csak a kötelező feladatokat végzi el. A fejlődő szemléletmóddal bíró egyén pedig az elvárások fölött teljesít, és tudja, hogy az erőfeszítések a kiválósághoz vezető út építőkövei.
A rögzült szemléletmódú ember kétségbe vonja a kritikát, hajlamos kimagyarázni azt, vagy éppen tudomást sem vesz róla. A fejlődő szemlélettel rendelkező elemzi, tanul belőle, és változtat.
Végezetül a rögzült szemléletmóddal élő ember mások sikereit fenyegetésként éli meg, és irigykedik. A fejlődő szemlélettel működő pedig elismeri, példaként tekint rá, és inspirációt merít belőle.
Mielőtt tovább olvasnál, nézd meg ezt a videót!
Vajon Te felismered, amikor rögzült gondolkodásmódban vagy? Ha bármely fenti pontból magadra ismertél, és nem tetszik, amit olvastál, ne aggódj! Valójában a fejlődő szemléletmód az igazi, tehát ha azt hiszed rögzült szemléletmódú üzemmódban, hogy ez így is marad, megnyugtatlak. Tudsz változtatni. Az alábbiakban erre fogok pár támpontot adni.
A fejlődő szemlélet kialakítása 6 + 1 lépésben
1. Írd felül a belső monológod!
Az önmagaddal folytatott beszélgetések közvetlenül tükrözik a gondolkodásmódodat. Ha azt mondogatod magadnak, hogy „nem vagyok elég jó ahhoz, hogy elérjem az álmaimat”, akkor a gondolataid teremtik meg a valóságodat, és a gondolkodásmódod visszatart attól, hogy olyan életet élj, amilyet szeretnél.
Az átprogramozáshoz változtasd meg a negatív belső hangjaidat pozitív megerősítésekre! Közhelyesen hangzik, pedig valóban működik, ha azt ismételgeted magadnak például, hogy „Meg tudom csinálni!” vagy „Sikerülhet!”. Próbáld ki!
2. Finomíts a kommunikációdon!
Miután megváltoztattad a belső párbeszédedet, és a tiltásokat megerősítésekre cserélted, változtass azon, ahogyan másokkal beszélsz! Kerüld az olyan kifejezéseket, mint az „én már csak ilyen vagyok” vagy a „mindig ezt csinálom” frázisokat. Ha ezt meg tudod tenni, már megtetted a következő lépést a fejlődő szemléletmód kialakítására. Továbbá törekedj arra, hogy a panaszkodás és a problémák taglalása helyett inkább azokról a dolgokról beszélj, amelyek jól működnek az életedben. Ez segíteni fog abban, hogy a félelmet és hiányérzetet pozitív gondolkodásra cseréld.
3. Döntsd el, milyen mentalitásra van szükséged, és cselekedj úgy, mintha…
Válassz egy célt, amit szeretnél elérni, és kérdezd meg magadtól: „Milyen gondolkodásmódra van szükségem ahhoz, hogy elérjem?” és „Milyen gondolkodásmóddal rendelkeznek azok az emberek, akik sikeresen elérték már ezt a célt?”. Például az egészséges és fitt emberek gondolkodásmódja lehet a következő: „Szeretek gondoskodni a testemről, teljes értékű ételekkel táplálni és minden nap edzeni.”. Ha az a célod, hogy egészséges és fitt legyél, akkor viselkedj úgy, mintha már meglenne az egészséges és fitt emberek gondolkodásmódja. Amikor ezzel trenírozod az agyadat, el fogja fogadni az új gondolkodásmódot, és segít majd tettekkel megerősíteni azokat.
4. Tanulj, és alkalmazd a tanultakat!
Olvass könyveket nagy elméktől, hogy megértsd és átvedd a gondolkodásmódjukat. Olvass könyveket arról, hogyan működik az elme és az agy. Tanulj szakértőktől online tanfolyamokon, rendezvényeken és coaching által! És nagyon fontos, hogy alkalmazd is a megtanultakat. Ajánlom figyelmedbe a kedvenc könyveimet, amikből rengeteget tanulhatsz magadról!
5. Vedd körül magad olyan emberekkel, akik inspirálnak téged!
„Annak az öt embernek vagy az átlaga, akivel a legtöbb időt töltöd ” – Ehhez mit szólsz? Ha kiemelkedően sikeres szeretnél lenni, kiemelkedően sikeres emberek társaságát keresd! Kezdj el olyan emberekkel lógni, akik módfelett sikeresek, és úgy tűnik, hogy bármikor bőségesen áramlik feléjük az energia. Könnyebb elfogadni egy új gondolkodásmódot, ha látod, hogy az már működik másoknál. Tanuld meg, hogyan gondolkodnak, és igazítsd a mindennapi szokásaidat a gondolkodásmódjukhoz! Előbb utóbb Te is követendő példa leszel.
6. Alakíts ki új szokásokat, amelyek támogatják a szemléletmód váltást!
Integrálj olyan erőteljes szokásokat a napodba, amelyek segítenek téged, és cselekvéssel erősítik meg az új – fejlődő – mentalitásod kialakítását. Ha a rögzült szemléletmódról fejlődő szemléletmódra váltasz, iktass be időt a tanulásra, és kezdd el minden nap feljegyezni a tanultakat és az elért eredményeket.
Gyakorold a koncentrációt, élvezd a jelen pillanatot! És természetesen keríts sort a sikeres lépések megünneplésre.
6 + 1. Lépj ki a komfortzónádból!
Ha olyan helyzetekbe kerülsz, amelyek kihívást jelentenek számodra, nincs más választásod, mint felnőni a feladathoz, és fejlődni. Ez elengedhetetlen a túléléshez. Tehát kérdezd meg magadtól: „Milyen helyzeteket teremthetek magamnak, amelyek megkövetelik, hogy egy magasabb gondolkodásmóddal működjek?”. Az a lényeg, hogy úgy alakítsd ki a környezetedet, hogy legyenek kihívásaid, amitől fejlődni tudsz!
Mi hogyan neveljük a gyerekeinket? A „most”-ra neveljük őket a „még” helyett? Olyan gyerekeket nevelünk, akik az ötösök megszállottjai? Olyanokat, akik nem tudják, hogyan kell nagyot álmodni? A legfőbb céljuk a következő ötös, vagy a következő érdemjegy megszerzése? Vajon ezt az állandó megerősítés utáni vágyat magukkal viszik majd a későbbi életükbe? Lehetséges, mert munkáltatókkal beszélgetve a szavaikból úgy tűnik, hogy kineveltük a fiatal dolgozók egy nemzedékét, melynek tagjai egy napot sem élnek túl valamilyen jutalom nélkül.
Carol S. Dweck
Tudtad, hogy Michael Jordant kirúgták a középiskolai kosárlabda csapatból?
Amikor Jordant kitették a középiskolai csapatból, teljesen összetört. Édesanyja így nyilatkozott erről az időszakról: „Azt mondtam neki, hogy szedje össze magát, és menjen vissza.” Jordan pedig megszívlelte a jó tanácsot. Reggel hatkor indult el otthonról, hogy órák előtt még edzhessen.
Az egyetemi csapatban folyamatosan hibái kijavításán dolgozott – a védekezés nem volt az erőssége, de a labdakezelésben és a dobásban is voltak hiányosságai. Az edzőjét lenyűgözte, milyen keményen edz – sokkal keményebben, mint csapattársai. Egyszer, miután a csapat elveszítette a szezon utolsó meccsét, Jordan kiment a pályára, és órákon át gyakorolta a dobásokat. Már akkor a következő szezonra készült. Később, elismert sportolóként, sikere és hírneve csúcsán sem hagyott fel a legendásan kitartó edzésekkel. A Bulls korábbi segédedzője, John Bach szerint ő volt „a zseni, aki folyamatosan tökéletesíteni akarja a zsenialitását”. – idézet a könyvből –
Jordan példája talán a legerősebb bizonyíték arra, hogy fejlődő szemléletmóddal extrém magasságokat lehet elérni. Ha te is változtatnál a gondolkodásmódodon, ajánlom figyelmedbe a könyvet, amit a bejegyzésben említettem, illetve a 7 pontot, ami segíthet megváltoztatni az életedet.