Önismereti könyvek – 10+1 útitárs a fejlődésedhez
A tanácsadói munka és a coaching folyamat mindkettőnk számára több befektetést kér, mint az az egy óra, amikor beszélgetünk.
A közös munkánk javarészben attól a munkától lesz hatékony, amit te magad beleteszel két alkalom között. A magam részéről pedig a felkészülés által tudok értéket adni, amit a saját szakmai és személyes fejlődésem érdekében teszek – lehet ez egy képzés, egy workshop, saját önismereti utam járása, vagy az a számtalan könyv, amit elolvastam azért, hogy a lehető legtöbbet tudjam kihozni magamból. Voltaképpen mindkettőnk részéről ez egy végtelen tanulási folyamat.
Szoktam adni olyan feladatokat, amik előre visznek, amik támogatnak a haladásodban. Sokszor pedig egy-egy könyv elolvasására buzdítalak.
Rengeteg olyan könyv van, amit ajánlhatnék, a lista szinte végtelen. Olyan önismereti könyvek gyűjteményét mutatom most neked, ami inspirálhat arra, hogy megértsd egy-egy elakadásod, megválaszolhasd nyitott kérdéseid, esetleg olyan újakat nyisson, amikkel tudunk tovább együtt dolgozni.
Íme a könyvek:
Eric Berne: Emberi játszmák
Megjelenése óta az Emberi játszmák ma is minden idők egyik legnépszerűbb pszichológiai kiadványa. Frappáns, izgalmas, szinte letehetetlen olvasmány.
Ajánlom akkor, ha úgy érzed, nem értenek meg téged a körülötted lévők, vagy munkahelyi és otthoni konfliktusaid vannak, esetleg igazságtalannak érzed, ahogy mások veled bánnak.
Segít ránézni arra, hogy hol van a másik ember felelőssége, és hol van a te felelősséged az egyes konfliktusok kirobbanásában, és bizonyos problémák kezelésében.
Feldmár András: Szégyen és szeretet
„Körülbelül harmincöt éves koromig minden elhatározásomban a félelem vezérelt. Mindig úgy határoztam, hogy abba az irányba menjek, amelyik kevésbé félelmetes. Először körülbelül harmincöt éves koromban hoztam olyan elhatározásokat, amelyek abba az irányba vezettek, ahova a vágyam vitt.” – idézet a könyvből
A szégyenérzet észrevétlenül kúszik be az életünkbe. Olyan alattomosan, hogy azt sem tudjuk, ő van ott. A szégyennel élő ember rossznak, gyengének, kicsinek, szeretetre méltatlannak érzi magát, ami rejtőzködést, visszahúzódást eredményez, ugyanakkor kiváltja az elfogadás utáni mély vágyakozást is. Ha bármelyikhez tudsz kapcsolódni a felsoroltak közül, ezt a könyvet ajánlom elolvasásra.
Bert Hellinger: Felismerni ami van
Ez a könyv meghatározó volt az önismereti utam indulásában. Még a kezdet kezdetén olvastam életem első családállítását követően. Téziseket rombol, és téziseket épít. Olyan körülöttünk lévő energiák működésére világít rá, mint a jó és a rossz értelmezése több nézőpontból, a kötődés, szülő – gyermek viszony, férfi – nő viszony, helyünk a családban, szexualitás, boldogság, bűn.
Ajánlom, ha szeretnéd szélesíteni a spektrumod a saját működéseddel kapcsolatban, illetve abban az esetben is, ha valaki családállítást javasolt számodra, és nem tudod, mi az, és neked való-e.
Bert Hellinger a családállítás módszerének a megalkotója. Így a leghitelesebb forrás arra, hogy segítsen neked megtalálni a helyed ha éppen keresed – legyen az családon belül, vagy éppen a társadalom hatalmas masszájában mindezt úgy, hogy az egyensúlyban legyen a belsőddel.
Dr. David R. Hawkins: Elengedés – az önátadás útja
A dr. Hawkins által részletezett elengedés egy olyan egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével felszámolhatjuk a szeretet, az öröm, a siker, az egészség, sőt még a megvilágosodás belső gátjait is. Bár dr. Hawkins gyakran nevezi az elengedést technikának, mégis inkább egy az emberi természetbe kódolt, gyakran öntudatlanul is megélt belső elmozdulásról van szó. Ha ezt egyszer tudatosan végigkísérjük, olyan eszközzé alakíthatjuk, amelynek az élet bármely területén hasznát vehetjük.
Ajánlom ezt a könyvet neked, ha a stresszből szeretnéd megkeresni a kiutat, vagy éppen ha gyakorta kapod magad azon, hogy többször reagálsz dühösen, mint amennyire feltétlen szükséges. Javasolt olvasmány abban az esetben is, ha szeretnéd az érzelmeid természetét jobban megérteni.
Erika J. Chopic, Margaret Paul: Gyógyító gyermeki én
Minden ember kettős lény: egy felnőtt és egy gyermek lakik benne. Ha ők kapcsolatban állnak egymással, együtt tudnak működni, akkor teljesség érzése tölt el minket. Ha viszont valamilyen sérülés vagy működési zavar miatt elszakadnak egymástól, és nincs kapcsolat köztük, annak zavar, üresség, belső magány a következménye.
Belső gyermekünk az a bennünk lakozó erő, aki tapasztalatokat gyűjt és értelmet keres az életben, ugyanakkor belső hajtóerőként működik, s képessé tesz minket a boldogságra.
Több belső gyermek témájú könyvet olvastam már, az összes közül ez volt amelyik igazán megragadott. A szerzőknek az a meggyőződése, hogy az ember hatékony működése nem csak a belső gyermek vagy csak a belső felnőtt egészségén múlik, hanem e két fél harmonikus kapcsolatán.
Erika J. Chopich és Margaret Paul könyve azt az öngyógyító folyamatot tárja elénk, melynek mindennapos, tudatos megélésével újjáteremthetjük a szerető felnőtt és a szeretett benső gyermek közti gyógyító, benső energiákat felszabadító kapcsolatot.
Ruediger Dahlke: Sorsfordulók
Születés, serdülőkor, a szülői házzal összekötő köldökzsinór elvágása, házasság, öregedés, halál – ezeket a természetes jelenségeket egyre nehezebben tudjuk elfogadni. Az életünkben bekövetkező nagy sorsfordulókat gyakran krízisként éljük meg.
Napjainkban elvesztek azok a szertartások, melyek annak idején hovatartozást biztosítottak az embereknek. Minél kevesebbet foglalkozunk az életválságok jelentőségével és következményeivel, annál fájdalmasabb testi hatásaik lehetnek. Így keletkeznek azok a problémák, amelyeket lelki szükségleteink háttérbe szorítása okoz.
Ez a könyv nem az a könyv, amit elolvasol egyszer és felteszed a polcra. Ez a könyv az a könyv, amit az egyes életkorba lépve elő tudsz venni, és segít neked megérteni azt az életkori sajátosságot, amiben éppen vagy. És ez akkor is nagyon hasznos, amikor gyermeked születik. A fogantatástól kezdve az egyes korszakok spirituális válságai és beavatásai egytől egyig megtalálhatók a könyv hasábjain. Maga az élet!
Marshall B. Rosenberg: A szavak ablakok vagy falak – Erőszakmentes kommunikáció
Amit megtanulhatunk a könyvből:
A lehetséges konfliktushelyzetek békés párbeszéddé alakítását;
Szakítást a dühbe és depresszióba torkolló gondolkodásmóddal;
Olyan kifejezésmódot, amely segít elkerülni az ellenségeskedést;
Az empátia gyógyító erejét felhasználva együttérzéssel kommunikálni;
Minden megnyilvánulásban meghallani a „köszönöm” és a „kérem” szavakat;
Teljesebbé tenni az életet magunk és mások számára.
Az erőszakmentes kommunikáció (EMK) az a nyelv, amelyen azok az emberek beszélnek, akik törődnek egymással és harmonikus életre vágynak. Történetek, példák és párbeszédek segítségével kínál gyakorlati megoldásokat a nehéz kommunikációs helyzetekre.
Ezt a könyvet, és Rosenberg munkásságát ha tehetném, kötelező receptként írnám fel mindenkinek. A coaching folyamat során gyakran előkerül az erőszakmentes – más néven együttműködő – kommunikáció témaköre, és bízom benne, hogy egyszer a mindennapi életben is természetes módon tudjuk majd használni – külön tanulás nélkül.
Carol S. Dweck: Szemléletváltás
Carol S. Dweck évtizedekig kutatta a siker titkát. Zseniálisan mutatja be azt a különbséget, ami a rögzült szemléletmódú, és a fejlődő szemléletmódú emberek között van.
A könyv segít abban, hogy meglásd, fejlődni mindenki tud. Az, hogy most nem érsz el egy célodat, az nem azt jelenti, hogy képtelen vagy rá. Csupán annyit jelent, hogy pillanatnyilag nem látod az oda vezető utat, vagy éppen még van mit tanulnod a cél eléréséhez.
Az ember tudása, és személyisége állandóan változik, fejlődik és áramlásban van. Ha ezt megérted, bármit elérhetsz, amit szeretnél. Ebben ad a könyv támpontokat neked. Ha érdekel a téma, ide kattintva megnézhetsz egy előadást, amit a szerző tart a „még” hatalmáról.
Simon Sinek, David Mead, Peter Docker: Találd meg a miérted!
Ha teljes, boldog és elégedett akarsz lenni, ha meg akarod tapasztalni a belső békét és a végső beteljesülést, akkor elengedhetetlen, hogy megtanuld, hogyan találd meg a szenvedélyedet és az életfeladatodat – azt a tevékenységet, ami örömöt okoz, amiért bármikor az óra csörgés előtt két lábbal pattansz ki az ágyból reggel.
Az életfeladat azonosítása, elismerése és tisztelete talán a legfontosabb dolog, amit a sikeres emberek tesznek.
Simon Sinek TED-előadása és Kezdd a miérttel! című könyve után Peter Docker és David Mead közreműködésével elkészített egy gyakorlati útmutatót Találd meg a miérted! címmel. Ezt a könyvet ajánlom figyelmedbe, ha a karrierutadon szeretnél előre lépni.
Lukács Liza: Az éhes lélek gyógyítása
Ez a könyv neked szól, ha már hosszú ideje vívod harcodat a túlsúlyoddal vagy az evészavaroddal. A szerző – és én is – abban szeretnénk segíteni, hogy az eddigi meddő próbálkozások után olyan útra léphess, amely valódi eredményekhez vezet. Nem kell erősebben küzdened vagy jobban akarnod. Nem kell más emberré válnod. Mindössze máshogy tekintened a problémára, mint eddig.
A szerző nem akarja megmondani, mit tegyél, ehelyett arra biztat, hogy a könyvben felsorolt szempontok és példák segítségével próbálj rájönni, hogy a Te életedben vajon milyen célt szolgálhat a túlsúly, az anorexia vagy a bulimia. Ez az első lépés a tartós fogyás vagy a gyógyulás felé vezető úton.
Tony Robbins: Egy barát üzenete
Ez egy annyira különleges könyv a self coaching kategóriából, hogy külön bejegyzést szenteltem neki régebben. Egyszerűen zseniális a fickó. A könyv Anthony Robbins Ébreszd fel a benned szunnyadó óriást! és Határtalan siker című bestsellereiben bemutatott elgondolásain és történetein alapul.
Célja, hogy közérthető formában ismertesse e két nagyobb könyv anyagát mindazoknak, akik nehéz időkön mennek keresztül. Segítséget, megértést és támogatást kínál néhány egyszerű lépéssel, melyek révén azonnali, pozitív változásokat érhetsz el az életedben.
Ajánlom neked, ha egyszerű, mindig kéznél lévő gyakorlatokkal szeretnéd produktívabbá tenni a mindennapjaid. Rövid, kézzelfogható és inspiráló sztorikat használ. Bárki számára bármikor végrehajtható feladatokat ad, és segít abban, hogy megfogalmazd, bekeretezd, irányba állítsd a saját világodat. Segítségével könnyedén el tudsz indulni egy inspirálóbb életvitel felé.
Szándékosan tettem a Tony Robbins könyvet a végére, azért, hogy lásd: egy kis munkával akár saját magadon is tudsz segíteni. Viszont vannak olyan helyzetek, amikor érdemes egy külső szemlélőt, egy másik nézőpontot képviselő segítőt hívni, aki rávilágít arra, amit éppen adott esetben te magad nem látsz. Hozzám rendkívül közel áll Carol S. Dweck fejlődésközpontú világképe, aminek az egyik eleme az is, hogy ha nem megy valami, képesek vagyunk segítséget kérni, és addig próbálkozni újra és újra amíg képessé nem válunk arra, hogy megvalósítsuk az álmainkat.
Minden egyes könyv a fenti felsorolásból az utam egy-egy állomásához kötődik. Rengeteget adtak mind a személyes, mind a szakmai fejlődésemhez, és hiszem azt, hogy számodra is segítség lehet bármely, amelyikhez éppen az adott elakadásod, vagy megvalósítandó célod mentén tudsz kapcsolódni. Ha kérdésed van, vagy megérintett a téma bármely könyvvel kapcsolatban, keress bátran!