Önkifejezés a munka világában
Már-már közhelyként kering az a kijelentés, hogy milyen szerencsés ember az, akinek a hobbija egyben a munkája is. Egész nap azt csinálja, amit szeret, jól érzi magát és még fizetnek is neki érte. Ha te is ebben a helyzetben vagy, akkor biztos vagyok benne, hogy egy hatalmas lépéssel közelebb vagy a boldogsághoz, mint a nagy többség.
Mi van akkor, ha “csak” egy általad átlagosnak tartott munkád van?
Ha nem „álom melód” van, akkor is lehetsz boldog és kiegyensúlyozott?
Milyen szerepe van egyáltalán az életedben a munkahelynek?
Fontos megtalálni minden embernek a saját útját, amiben kiteljesedhet, amiben szárnyalhat. Nem könnyű feladat ez, hiszen annyi felé ágazhat a választás. Lehetsz vezető, aki a kezébe veszi az irányítást, de lehetsz alkalmazott is, aki végrehajtja a feladatokat. Részese lehetsz egy nagyvállalat életének, de dolgozhatsz akár vállalkozóként is.
A munka szerepe az életedben
Akármennyire is nehéz elfogadni, vagy bevallani magadnak, de a tény az, hogy az életed egy tekintélyes részét munkával töltöd. Ezért nem mindegy tehát, hogy ezt milyen minőségben teszed.
Ha azt vallod, hogy a munka az életed, éjt nappallá téve dolgozol és minden gondolatod a feladataid körül forog, akkor a rossz nyelvek hívhatnak akár munkamániásnak is. Csakhogy ez a fajta életmód hosszabb távon valóban tartogat neked kellemetlen meglepetéseket, mivel komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, és nem csak testileg, de lelkileg is rossz hatással lehet rád. Jelentkezhetnek rajtad a testi és szellemi kimerültség jelei, mint például a kézremegés, vagy a szűnni nem akaró álmosság érzés, és az emberi kapcsolataid is romlásnak indulhatnak.
Ezzel szemben, ha teljesen közömbös vagy a munkád iránt, akkor csak is azért dolgozol, hogy pénzed legyen belőle. Hívhatjuk ezt egyfajta túlélő szerepnek is, amikor csak és kizárólag azért jársz be dolgozni, mert ebből élsz meg. Amikor csak teheted, kivonod magad a munka alól, nem érdekel az előléptetés, nem él benned a bizonyítási vágy, csak úgy vagy, és sodródsz a mindennapokkal.
Egyszer egy ismerősöm megkérdezte tőlem, hogy mit szeretek a munkámban a legjobban. Elmondtam neki, hogy a munkámban szenvedélyesen szeretem a másik emberrel való kapcsolódást a vágyain és céljain keresztül. Felemelő érzés az, amikor eljutunk együtt A-ból B-be, és látom, hogy hasznára vált a kíséretem. Láttam rajta, hogy csöndben gondolkozik, majd szomorúan megjegyezte, hogy ő csak azt szereti az egészben, hogy hónap elején jön az üzenet a fizetéséről.
Egyik szélsőség — sem a munkamánia, sem a közömbösség — nem elfogadható. Meg kell találni az arany középutat. Akkor leszel igazán elégedett az életeddel, ha megtalálod az egyensúlyt a munkáddal való kapcsolatodban.
Küldetés vagy munka?
Ha megtalálod a munkában önmagadat, akkor az a mindennapi életedre, a körülötted lévő emberekre, a kapcsolataidra is pozitív hatással lesz. Elégedettebben fogod megélni napjaidat, harmóniában leszel önmagaddal. Egy szó, mint száz, ha boldog és kiegyensúlyozott életet szeretnél élni, akkor olyan munkát kell végezned, amit örömmel csinálsz.
Amikor küldetésednek érzed a hivatásod, akkor sokkal motiváltabban, lendületesebben telnek a napjaid. Azt csinálod, amit szeretsz és célod, hogy a saját terveidet, elképzeléseidet érvényesítsed, nem pedig mások akarata szerint cselekedj. Élettel telinek, magabiztosnak érzed magad és a pozitív kisugárzásodnak köszönhetően környezetedre is jobb hatással vagy.
„Mikor találsz valamit, ami annyira leköt, hogy nap, mint nap akár ingyen is csinálnád, akkor célegyenesben vagy. Ha találsz valakit, aki hajlandó érte megfizetni is, akkor megvan a hivatásod.”
Nick Vujicic
Holott, ha csak azért csinálsz valamit, mert muszáj, akkor úgy érezheted, hogy nem haladsz a céljaid felé, passzívabban és levertebben élheted meg a napjaidat. Úgy gondolhatod, hogy az életed elszáll és nem tettél, vagy nem alkottál semmi értékeset. Rosszabb esetben pszichoszomatikus tünetek is jelentkezhetnek nálad, testi és lelki problémákkal is küszködhetsz.
Bármilyen hivatásban megtalálhatod magad?
Minden ember más. Más igényekkel, más belső értékekkel, erősségekkel, gyengeségekkel rendelkezünk. Életünk során ezek a tulajdonságok változnak bennünk, ezért vágyaink is változhatnak velünk együtt.
Sokan áldozatául esnek a felnőtté válás folyamatának és azon az úton ragadnak, amit fiatalabb korukban kijelöltek maguknak, miközben már teljesen másra lenne szükségük. Számtalan példát tudnék erre felsorolni akkor is, ha csak a saját környezetemben nézek körül. Például egy gyermekkori ismerősöm mindig is fodrász szeretett volna lenni. Jó pár évig dolgozott is a szakmában, boldog volt, hiszen azt csinálhatta, amit szeret. Aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy egyre többször mondogatja, hogy nem érzi jól magát és sokat gondolkozik azon, hogy váltani kellene. Mivel változott ő is, így változott azoknak a tevékenységeknek a köre is, amiket szívesen végez a mindennapokban.
“Az egyetlen módja, hogy igazán elégedett légy, ha nagyszerű munkát végzel. Erre az egyetlen lehetőség, ha szereted, amit csinálsz. Ha ezt még nem találtad meg, akkor keress tovább. Ne add fel!” — Steve Jobs
Ha nem a képességeidnek, a tulajdonságaidnak megfelelő munkát végzed, akkor igen csekély esélyed van arra, hogy megtaláld benne önmagad, és élvezd azt, amit csinálsz.
Hogyan találhatjuk meg önmagunkat a munkában?
Ahhoz, hogy szenvedéllyel éld meg a munkád először saját magad megismerése a cél. Ha az önértékelésed során rájössz, hogy mi az, ami neked való, vagy esetleg mi az a testi-lelki ok, ami visszatart attól, hogy kibontakozz, akkor már semmi sem fog gátat szabni abban, hogy kiaknázd a benned rejlő lehetőségeket és az légy, aki szeretnél!
Ez egy hosszú folyamat, de ha kitartó vagy, eléred majd a célodat. Kezdésként tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket.
Mi lehet az oka annak, hogy rosszul érzed magad a jelenlegi munkahelyeden? Sok a munkahelyi konfliktus? Nem érzed eléggé kreatívnak, esetleg a kiégés állhat a háttérben?
Mi az, amit mindig is szívesen csináltál? Mi a hobbid? Szabadidődben mit csinálsz legtöbbször?
Alá-, vagy fölérendelt szerepben érzed magad inkább biztonságban? Melyik a komfortosabb számodra?
Tegyél egy vizsgálatot magaddal szemben. Milyen pozitív és negatív tulajdonságaid vannak? Mik az erősségeid és gyengeségeid? Esetleg másokat is megkérdezhetsz, hogy mit gondolnak rólad.
Milyen végzettségeid vannak? Mennyit lennél még hajlandó tanulni, ha szükség lenne rá?
Mi az, amit mindig is szívesen csináltál volna? Mi az oka annak, hogy nem azt választottad? Gondold át, hogy most lenne-e lehetőséged abba az irányba indulni.
Amint megtalálod a számodra legideálisabb munkát, jelentős változáson fog keresztülmenni az egész életed. Elégedettebben fogod megélni napjaidat és megleled a békét önmagaddal.