Legtöbben aszerint a szemlélet szerint élünk, hogy a hétvége a pihenésé. Csak éppen az a nem mindegy, hogy milyen az a pihenés!
Az emberek túlnyomó része az aktív pihenést is a kikapcsolódás kategóriába teszi, csak egy nagyon kis réteg az, aki a szó szoros értelmében pihen, és átadja magát a semmittevésnek.
Melyik megoldás a jobb?
Tényleg jó valamelyik megoldás, vagy létezik egy arany középút?
Tudunk-e úgy egy kiegyensúlyozott életet teremteni magunknak, hogy egyben kihozzuk a hétvégékből is a maximumot?
Aktív, vagy passzív?
A minap megkérdeztem egy kedves ismerősömet, hogy hogy telt a hétvégéje.
Az volt a válasza, hogy pihent, végre volt egy nyugodt hétvégéje, amikor volt ideje a ház körüli tennivalókkal is foglalkoznia. Mivel folyamatos felújításokat végeznek otthonukon, ezért most nekiállt az udvart előkészíteni a következő nagy projekthez.
Úgy gondolnád, hogy ez teljesen normális, hiszen mikor máskor tudna az átlagember olyan dolgokkal foglalkozni, amikre hétköznap a munka mellett nincs idő. Hajlamosak vagyunk az összes felhalmozódott, hétköznap kimarad dolgokat belepréselni ebbe a két napba!
De valóban ez lenne az igazi pihenés? Mikor tudsz így kikapcsolni? Mikor van időd így feltöltődni a következő hétre?
Minden ember más, mindenki másra gondol, amikor azt mondja, hogy végre kipihentem magam. Ezt újfent egy személyes példával tudnám a legjobban prezentálni.
Évekkel ezelőtt ámulva hallgattam egy régi kollégám beszámolóját arról, hogy hogyan telt egy nyaralásuk. Külföldre utaztak, de nem mentek sehova a szállodából, csak a medencét, vagy a tengerpartot látogatták. Egész nap napoztak és fürödtek, nem mentek városnézésre, nem csináltak programokat, nem voltak kíváncsiak a helyi szokásokra sem. De ami a legmeglepőbb volt, hogy ez a megoldás náluk nem csak egy egyszeri alkalom volt, számukra ezt jelenti a pihenést, az összes nyaralásuk így telik.
Rajta kívül addig nem ismertem mást, aki egy nyaralást nem az aktív pihenésnek szentelt volna.
Így van ez a hétvégével is ugye?
Kevesen vannak, akik ezt az időt a semmittevésre szánják, sőt talán ki is jelenthetem, hogy nem létezik olyan ember, aki állandó jelleggel megteheti azt, hogy egész hétvégén nem csinál semmit!
Mindig akad valami program, vagy feladat. Legyen ez egy bevásárlás, főzés, nagytakarítás, egy kötelező találkozás, mint például egy születésnapi köszöntés, de az sem ritka példa, ha valaki az elmaradt munkáját csinálja meg ilyenkor.
Miért fontos a hétvégi pihenés?
Azt már leszögezhetjük, hogy a legtöbbünket érinti ez a kérdés, ezért is élvez előnyt a megválaszolása.
A legmérvadóbb okod a pihenésre a munka. A KSH egy felmérése szerint 2021 első félévében átlagosan egy héten 35 órát töltöttünk munkával.
Forrás: ksh.hu
Ha kiszámoljuk, hogy idén 365 napból 254 napot kellett dolgozni, akkor az 1778 munkaórának felel meg egy évben. Ez valljuk be, nem kevés és fontos kiemelni, hogy a statisztikában átlagról van szó! Akadnak bőven, akik ennél sokkal több időt is a munkának szentelnek.
Törekedj arra, hogy ezt az időt ellensúlyozd a kikapcsolódással! Veled is biztosan előfordult már, hogy borzasztóan indult a heted. Úgy érezted, mintha semmit nem pihentél volna, nem tudtál koncentrálni, a teljesítőképességed a nullán volt, és ingerültebben is álltál a kollégákhoz.
Rosszabb esetben ez az állapot elhúzódhat, tartóssá válhat!
Ilyenkor szervezeted azt jelzi, hogy testileg és lelkileg is kimerültél, túlhajszoltad magad, ezért meg kell állnod és változtatnod kell az életmódodon a saját egészséged és életed érdekében.
Ha nem így teszel, komoly egészségügyi problémáid lehetnek, mint például izomfájdalmak, izomgörcsök, gyengeség, szédülés, ájulás, vagy szemkáprázás.
Feltöltő szokások a hétvégén
Azért nem kell megijedned, elejét veheted ezeknek a gondoknak. A kötelező hétvégi programoktól sajnos nem fogsz tudni véglegesen búcsút inteni, azonban alkalmazhatsz pár hatásos praktikát.
Lásd más szemmel a feladataidat!
Vigyél bele a tevékenységeidbe annyi pozitív gondolatot, amennyit csak tudsz! Például ha eljön a takarítás ideje, akkor ne csak fizikailag vidd ki a szemetet, hanem képzeld el azt, hogy az „egész hét szemetét” dobod ki a kukába. Vagy például, hogy nem csak a nappalit teszed rendbe, de az életedben is a helyére teszed a dolgokat.
Szokták mondani, hogy egy étel akkor finom, ha szeretettel készül. Ha egy családi összejövetelre készülsz és a főzés egy kicsit időigényesebbre sikerül, akkor gyakorold rajta az önszeretetedet. Koncentrálj, élvezd a főzést, hiszen saját magadnak is készíted! Így nem csak másokat, de saját magadat is megajándékozod egy kis szeretettel, és ezáltal feltöltődhetsz.
Kapcsolj ki teljesen!
Ha eddig sehogy sem akart összejönni a lazítás, akkor változtass ezen, és akár programszerűen jelölj ki magadnak énidőt a hétvégére.
Végezz lelassulást segítő tevékenységeket, mint például egy esti spa-t a fürdőszobában gyertyákkal és illóolajokkal, egy kis olvasást, vagy sétát a természetben, esetleg meditációt a szabadban stb.
Ha szerettek mozizni pároddal, akkor fel is dobhatjátok a mulatságot azzal, ha beszereztek egy házimozirendszert. Így fokozzátok az élményt, és jobban el tudtok merülni, jobban ki tudtok kapcsolni pár órára.
Készülj a következő hétre!
Ez is egy plusz feladatnak tűnhet, ám ezzel is hozzájárulsz ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan és feltöltődve kezdhess hozzá a következő héthez.
Így nem csak beleesel majd a hétköznapokba, hanem felkészülten leselkedhetsz neki minden rád váró feladatnak!
Ha például gondjaid vannak az időtervezéssel, akkor ütemezd be a teendőidet határidőnaplóval, vagy bármilyen naptárral. Így sokkal nyugodtabban fogod álomra hajtani a fejedet.
Vagy ha jön a gyomorgörcs a hétfőtől, akkor vedd a bátorságot és írd le miért, mi zavar, milyen lenne a tökéletes “hétfő”.
Lepd meg magad!
Sokaknak az okoz az is feltöltődést, ha valamilyen „tárgyi jutalom” üti a markát, vagy valamiféle élmény részese lehet.
Nem feltétlenül kell itt nagy dolgokra gondolnod, elég csak teszem azt egy szelet a kedvenc süteményedből, esetleg egy új ruhadarab, vagy egy parfüm. Egyszer-kétszer meglepheted magad ilyen apróságokkal, ezzel is színt adva a hétvégéknek.
Ha inkább az élmények vannak rád erőteljesebb hatással, akkor kiránduljatok egyet a családdal, vagy a barátokkal. Menj el, nézz meg egy számodra érdekes kiállítást, vagy fizess be egy koncertre. Ezek az új élmények energiával és pozitív gondolatokkal töltenek majd fel, és nem mellékesen serkentik a kreatív gondolkodásod is.
Kapcsold ki!
A mobiltelefon mára a szerves részünké vált a mindennapokban. Nem csak kommunikációs csatorna, de munkaeszköz, szórakozás és információs eszköz is lett.
Ha teljesen át szeretnéd magad adni a pihenésnek, akkor nem csak az agyadat, de a mobilodat is érdemes teljesen kikapcsolnod! Egy csendes, értesítésektől és hívásoktól mentes óra sokkal többet ér, mint ha 10 percenként megzavarnának egy két órás pihenő alatt.